- Te obchody są wyjątkowe. Dla wielu uczestników Powstania Warszawskiego być może to już ostatnia okrągła rocznica. Który moment obchodów jest dla pani osobiście szczególny?
- Ja bardzo lubię spotkanie z powstańcami w Muzeum Powstania Warszawskiego. To bardzo miłe, osobiste przeżycie. A w tym roku na nasze zaproszenie przyjechało wielu kombatantów z kraju i zagranicy. Są też lotnicy RAF, którzy pomagali Warszawie. W ten sposób łączymy świadków wydarzeń sprzed 70 lat, których historia powojenna rozproszyła po świecie.
- Obchody to okazja dla młodych do zastanowienia się nad 1944r.
- Zależy nam na młodzieży. Okazji do myślenia o Powstaniu Warszawskim podczas tych obchodów na pewno nie zabraknie. Staramy się, by były to bardzo różnorodne formy - od biegu przez rajd rowerowy, poprzez gry miejskie, koncerty, spektakle teatralne, wystawy, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na pl. Piłsudskiego. No i niezwykłe wydarzenie - film "Miasto 44".
- Na razie to tylko premiera, którą obejrzało około 10 tysięcy wybrańców. W kinach będzie można film zobaczyć dopiero we wrześniu. A jak się pani podobał?
- To bardzo mocny film. Odbieram go bardzo emocjonalnie i osobiście. W tym filmie odnalazłam wszystko to, o czym u mnie w domu się opowiadało. Główny bohater nie powiedział matce, że idzie do powstania. Mój ojciec zrobił tak samo. Jestem pod wrażeniem umiejętności reżysera, który mimo młodego wieku musiał naprawdę dużo czytać i dowiadywać się, by tak trafnie oddać ducha Warszawy sprzed 70 lat. To rozpaczliwe dążenie do normalnego życia w nienormalnej rzeczywistości okupacji.
- Kto z oficjeli zagranicznych przyjedzie na obchody?
- Potwierdziliśmy obecność władz Londynu, Paryża, Berlina i Bańskiej Bystrzycy.
Zobacz: Program obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - Muzeum Powstania Warszawskiego
- Trzy dni temu wraz z burmistrzem Klausem Wowereitem otworzyła pani wystawę o Powstaniu w Berlinie. Jak została przyjęta?
- To wydarzenie bez precedensu dla naszych miast i krajów, że tegoroczne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego zaczęliśmy w Berlinie. I to w symbolicznym miejscu, Centrum Topografii Terroru, czyli dawnej siedzibie gestapo, skąd przed 70 laty padł rozkaz zrównania Warszawy z ziemią. Wystawa o Powstaniu już odbiła się szerokim echem w mediach niemieckich.
- Czy na Powązkach w tym roku będzie spokojnie? Jak co roku pojawią się tam politycy. Prezydent Bronisław Komorowski , choć chciał zostawić tę uroczystość kombatantom, też zapowiedział swój udział i przy pomniku Glora Victis i na cmentarzu na Woli.
- Chciałabym, by obyło się bez gwizdów i buczenia. To nie miejsce na polityczne demonstracje. Dlatego wspólnie z szefami Światowego Związku Żołnierzy AK i związku Powstańców Warszawy podpisałam apel o godne uczczenie "w zgodzie i spokoju" pamięci bohaterów, których postawa stała się dla następnych pokoleń wzorem determinacji, poczucia obowiązku i patriotycznego zaangażowania.
- Jest to apel tylko do warszawiaków czy także innych miast?
- Cieszy mnie fakt, że z roku na rok coraz więcej miast przyłącza się do obchodów, organizuje swoje uroczystości, włącza syreny alarmowe w Godzinę "W". Jednak powstanie było tu, w Warszawie, i to jest święto przede wszystkim stolicy. Dlatego apeluję szczególnie do mieszkańców Warszawy.
Tak dojedziesz na obchody:
Autobusy:
* 912 w godz. 17.30-20 będzie kursowała z cmentarza Wolskiego: Wolską, Skierniewicką, Siedmiogrodzką, Grzybowską, Towarową, Okopową i Powązkowską.
* 922 w godz. 14.30-21 pojedzie z metra Marymont: Słowackiego, Krasińskiego i Powązkowską na Cmentarz Wojskowy.
* 944 w godz. 14.05-21.10 pojedzie z Dworca Centralnego Emilii Plater, Twardą, Królewską, Marszałkowską, al. Solidarności, Okopową i Powązkowską na Cmentarz Wojskowy.
* 970 w godz. 14-21.05 z Dworca Wschodniego Kijowską, Targową, Kłopotowskiego, Jagiellońską, al. Solidarności, Okopową i Powązkowską na Cmentarz Wojskowy.
* 980 w godz. 14-21.15 z Chełmskiej pojedzie Czerniakowską, Gagarina, Belwederską, Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, Miodową, Świętojerską, Anielewicza do Okopowej i Powązkowską na Cmentarz Wojskowy.
* "W", która w godz. 14-19 z placu Starynkiewicza pojedzie Al. Jerozolimskimi, Towarową, Okopową, al. Solidarności i Wolską na cmentarz Wolski.
* 160, 167, 171, 190, 512, 520 i E-2 w związku z uroczystościami w miejscach pamięci mogą zmienić swoje trasy.
Zakazy parkowania:
Do godz. 14
* ul. Królewska między Marszałkowską a pl. Piłsudskiego po stronie Ogrodu Saskiego
* ul. Wierzbowa między Fredry a Moliera
* parking pod Zachętą i przy Tokarzewskiego-Karaszewicza
Do godz. 14.30
* ul. Chopina na wysokości pomnika generała Grota-Roweckiego
Do godz. 17
* ul. Matejki od Al. Ujazdowskich do Wiejskiej i Wiejskiej od Frascati do Pięknej
Do godz. 19
* przy Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i w zatoce postojowej przy bramie głównej od strony Powązkowskiej
Zakazy ruchu:
* na ul. Matejki od wjazdu do gmachu ambasady Kanady do ul. Wiejskiej (w godz. 8-17)
* na ul. Wiejskiej od Frascati do Pięknej (w godz. 13-17)
* na ul. Ostrowieckiej (w godz. 13-19)
* na ul. Wolskiej (jeden pas jezdni w stronę parku Sowińskiego w godz. 17.30-22)
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail