Koszty rezydentury pokrywane są ze środków publicznych z Ministerstwa Zdrowia oraz z Funduszu Pracy. Z uzyskanych informacji od kilku podmiotów leczniczych Samorządu Województwa Mazowieckiego wynika, iż lekarze rezydenci otrzymują wynagrodzenie zgodne z rozporządzeniem ministra i ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
>>> Kilkuset lekarzy pikietowało przed Ministerstwem Zdrowia
Szpitale dopuszczają możliwość dodatkowego wynagrodzenia dla lekarzy zatrudnionych w formie umowy o pracę, za godziny dyżurowe przepracowane w ramach opt-out.
Wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy rezydentów zależy od wybranej dziedziny medycyny oraz od okresu odbytej specjalizacji. Pensje lekarzy wzrastają bowiem po drugim roku specjalizacji, a najwięcej zarabiają lekarze odbywający specjalizację z priorytetowych dziedzin medycyny.
Co ciekawe, rezydenci, którzy zakwalifikowali się do szkolenia przed dniem wejścia w życie rozporządzenia z 2017 roku, będą zarabiać mniej niż lekarze, którzy zakwalifikują się do szkolenia na przykład teraz. Taka sytuacja może budzić nieporozumienia wśród lekarzy rezydentów. Oznacza bowiem, że lekarz na pierwszym roku będzie miał większe wynagrodzenie niż lekarz na trzecim czy czwartym roku. Stawki można porównać dzięki poniższym tabelom: