Gala odbyła się wczoraj o godz. 18.00 w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Stanowiła podsumowanie całorocznej inicjatywy miesięczniki "Architektura-murator", która miała na celu promocję nowatorskich idei i śmiałych wizji zmieniających oblicze polskiej architektury. Na gali ogłoszono wyniki konkursu Innowacje w Architekturze 2017. Szczególnym gościem gali była Caroline Bos, holenderska architektka i współtwórczyni UNStudio znanego m.in. z rewolucyjnych projektów jak Most Erazma, Muzeum Mercedes-Benz czy Moebius House.
Konkurs Innowacje w Architekturze 2017 adresowany był do architektów i biur projektowych, stosujących w swojej pracy odważne i nowatorskie rozwiązania. Komitet Innowacyjności, w którego skład wchodzą reprezentanci 25 polskich uczelni architektonicznych, wyłonił zwycięzców spośród 252 zgłoszeń. Prace finałowe oceniało jury, któremu przewodził Robert Konieczny. W jury znaleźli się Piotr Kuczia, Marlena Happach, architektka m. st. Warszawy, Radosław Stach i Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.
Polecany artykuł:
Nagrodę w kategorii Innowacyjny Projekt/Realizacja otrzymał obiekt NAWA zrealizowany przez biuro Zieta Prozessdesign. Jury doceniło, iż jest to kolejny z projektów tej pracowni świadczący o konsekwentnie rozwijanej drodze twórczej, która opiera się na innowacji technologicznej, wykraczającej charakterem daleko poza obszar Polski i umożliwiającej zatarcie granic między przemysłem, designem, sztuką oraz architekturą – także w ramach procesu projektowego i produkcji.
W kategorii Innowacyjna Pracownia wyróżnienia otrzymały trzy pracownie:
Maćków Pracownia Projektowa została doceniona za wypełnianie roli nauczyciela oraz menadżera zmieniającego świadomość społeczną, a także za konsekwencję i zaangażowanie w testowaniu i implementowaniu na grunt polski idei, będących częścią dyskursu w architekturze światowej.
Pracownia Macieja Siudy zyskała uznanie jury za umiejętność włączania w proces projektowy przedstawicieli innych dziedzin i czerpania z wiedzy społeczników, psychologów, socjologów, ekonomistów, humanistów. Fragmentem tożsamości pracowni jest prowadzenie szerokiej współpracy międzynarodowej nad projektami o różnorodnej skali i funkcji.
Biuro Zieta Prozessdesign otrzymało wyróżnienie za wykorzystywanie współczesnych technologii projektowych, badanie procesów technologicznych i ich implementację w środowisko generatywnego i parametrycznego projektowania, a także interdyscyplinarną współpracę, umożliwiającą przeprowadzenie całego procesu projektowego – od idei do realizacji.
Nagrody w kategorii Innowacyjna Pracownia nie przyznano. W opinii jury innowacyjność w architekturze oznacza absolutne nowatorstwo, pionierstwo i oryginalność. Nie można mówić o innowacyjności lokalnej. Jury dostrzega ogromny potencjał polskich pracowni, biorących udział w konkursie, jednak bez wskazania przykładu biura, które mogłoby stanowić punkt odniesienia w rozumieniu globalnym.