Najważniejszym przesłaniem Izby Pamięci będzie „nigdy więcej wojny”. Izba będzie symbolicznym miejscem poświęconym ofiarom powstania warszawskiego. Upamiętni dziesiątki tysięcy mieszkanek i mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie walk i masowych egzekucji.
Wystawa wraz z Izbą Pamięci zostanie otwarta już w październiku 2022 roku. – Poza wystawami w Izbie planujemy pokazy filmów, spotkania, koncerty oraz lekcje. Wcześniej chcemy poznać opinie mieszkańców i mieszkanek na temat tego, jakie działania mogłyby się dziać w tym miejscu – przekazał ratusz.
Miasto zaprasza na rozmowy o przyszłości tego miejsca. – Podczas konsultacji chcemy poznać opinie mieszkańców i mieszkanek Warszawy, a szczególnie okolic Woli i Bemowa, na temat tego, co jeszcze może dziać się w przestrzeni Izby – dodał ratusz.
W spotkaniach można wziąć udział przy wózku konsultacyjnym – 8, 12, 14 oraz 23 czerwca, ale również podczas spotkań dla mieszkańców, które odbędą się 7, 8 oraz 13 czerwca. Szczegóły tych spotkań przedstawione są na stronie internetowej.
Konsultacje potrwają do 26 czerwca 2022 roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: To jedyne takie muzeum w Polsce. Wielka gratka dla fanów Apple w Warszawie
Czym jest Izba Pamięci?
– Kompleks znajduje się na terenie największego cmentarza wojennego w Polsce – Cmentarza Powstańców Warszawy. Składają się na niego dwa odlane z surowego betonu pawilony połączone Murem Pamięci. Na Murze znajdą się ponad 62 tysiące mosiężnych tabliczek z nazwiskami zidentyfikowanych ofiar powstania oraz puste tabliczki symbolizujące ofiary bezimienne. Kontynuowanie mozolnego procesu identyfikacji ofiar, rozpoczętego przez Archiwa Państwowe i Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie częścią misji Izby Pamięci – czytamy na stronie urzędu miasta stołecznego Warszawy.