Jak poprawnie wrzucać pieniądze na tacę? Na pewno robisz to źle! W kościele też obowiązują pewne zasady

i

Autor: SHUTTERSTOCK Jak poprawnie wrzucać pieniądze na tacę? Na pewno robisz to źle! W kościele też obowiązują pewne zasady

TŁUMACZYMY

Jak poprawnie wrzucać pieniądze na tacę? Na pewno robisz to źle! W kościele też obowiązują pewne zasady

2024-04-19 19:32

Rodzice od dziecka uczą nas jak poprawnie zachowywać się w niektórych sytuacjach, w niektórych miejscach – głównie publicznych. W zależności od wydarzenia, momentu, należy przybrać odpowiednią postawę. Okazuje się, że zasady te dotyczą również składania datków w kościele. Wiecie jak powinno się wrzucać pieniądze na tace? Odpowiedź znajduje się w książce z 1919 roku! Będziecie w szoku!

Ponad 100 lat temu została napisana książka pt. „Zwyczaje towarzyskie w ważniejszych okolicznościach życia przyjęte”. Podane w niej są liczne zasady savoir-vivre. Wśród nich znajdują się między innymi te, dotyczące zbierania datków w kościele.

Jak podaje autor, podstawą był odpowiedni wygląd i ubiór. Kobiety koniecznie musiały mieć na sobie czarne ubrania. Powinny mieć zakryte wszystko oprócz twarzy i dłoni. Mężczyźni na msze święte przychodzili we frakach. − Panna lub młoda mężatka, która podjęła się kwestować w kościele, powinna mieć na sobie poważną toaletę. W czasie kwesty wielkotygodniowej, jak to praktykowanem jest w Warszawie i w Krakowie, najwłaściwszym jest strój czarny − czytamy.

Jak poprawnie wrzucać pieniądze na tacę?

Młodzi ludzie, asystujący kwestującym paniom, czy to siedzącym przy stołach przy wejściu do kościoła, czy obchodzącym wokoło świątynię, powinni być ile możności we frakach, czarnych krawatach i jasnych rękawiczkach − podaje dalej.

Wszystko miało na celu uszanowanie miejsca świętego, ale również budowanie pozycji społecznej. A jak to wyglądało w momencie składania ofiar na tacę? Autor nie ominął również tego zagadnienia.

Nieprzyzwoitem jest rzucać z wysoka pieniądze na tacę, jakby się przez to chciało pokazać, że ofiara jest znaczną i wspaniałą. […] Przechodząc nie należy rozmawiać z kwestarką, chociażby się ją znało; ukłon ze strony mężczyzny, albo przyjazny znak pozdrowienia ze strony kobiety jest wystarczającym. Zatrzymywanie się całego nieraz grona młodych ludzi przy stole kwestarek, praktykowane bardzo często w Warszawie, zasługuje na potępienie, jako niestosowne i niewłaściwe − czytamy.

Sonda
Ile wrzucasz na tacę?
44-latek okradł kościół! Wśród łupów Pismo Święte i szata liturgiczna

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki