Pracuj.pl

i

Autor: materiały prasowe Pracuj.pl

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

2018-12-19 9:00

Odpowiednia wiedza pozwoli Ci wyeliminować niepożądane gafy, poza tym przygotowaniem do rozmowy sprawi, że będziesz czuł się pewniejszy siebie.

Korespondencja z pracodawcą

Jeszcze przed stawieniem się na umówioną godzinę, pojawiają się okazje do popełnienia fais pa. Nie lekceważ wymiany maili z rekruterem – już po jednej wiadomości jest w stanie ocenić Twoją kulturę osobistą. Zamiast nastoletnich pseudonimów w nazwie, używaj oficjalnego adresu skrzynki pocztowej. Zwracaj uwagę na literówki, błędy ortograficzne i interpunkcyjne. Zadbaj o styl swojej wypowiedzi. Zawsze podpisuj się pełnym imieniem i nazwiskiem.

Stosowne ubranie

To prawda, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Najważniejsze są pierwsze sekundy kontaktu, podczas których druga osoba dokonuje oceny tego, co widzi. Nie da się tego uniknąć – chodzi o to, aby rekruter osądził Cię możliwie jak najpozytywniej. Dlatego niezwykle istotne jest to, w co zamierzasz się ubrać. Niezależnie od stanowiska, powinieneś prezentować się elegancko i schludnie. Bez zmian – wysoko cenionym jest tradycyjny strój galowy – dla kobiet ciemny żakiet i biała koszula – dla mężczyzn marynarka, jasna koszula i spodnie od garnituru, lub coraz częściej, spodnie jeansowe. Do zestawu wybierz wygodne półbuty, lub jeśli czujesz się na siłach, klasyczne szpilki. U mężczyzn preferowane są pantofle.  

Skromny makijaż i fryzura

Niektóre kobiety myślą, że im więcej makijażu i lakieru we włosach, tym lepiej. Niestety, sztuczna maska na twarzy, doczepione wachlarze rzęs czy imitacja ptasiego gniazda na głowie mogą szybko zniechęcić pracodawcę. Niezawodny w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej okaże się delikatny makijaż i naturalny wygląd. Oczywiście, jeśli na Twojej buzi wyskoczył nieestetyczny trądzik, zakamufluj go grubszą warstwą korektora. Pamiętaj, że przesada w żadną stronę nie jest dobra. To samo dotyczy paznokci – nie doczepiaj monstrualnych plastikowych tipsów w wyzywającym kolorze – zrób delikatny, francuski manicure, odpowiedni na każdą okazję.

Bądź na czas

Sprawdź już dzień wcześniej dojazd do wyznaczonego miejsca spotkania – weź po uwagę, że jadąc samochodem czy autobusem, możesz stanąć w korkach. Wybierając miejskie środki transportu, przeznacz odpowiednią ilość czasu na przesiadki oraz dojście do pracy. Pamiętaj, że spóźnienie się może skreślić Cię na starcie z listy kandydatów – zaprezentujesz się jako nieodpowiedzialny i nieszanujący rekrutera. Lepiej jest stawić się dziesięć minut wcześniej, niż dziesięć minut później. 

Kultura osobista

Gdy dojdzie już do rozmowy kwalifikacyjnej o pracę, nie wyciągaj jako pierwszy ręki na przywitanie. Poczekaj aż gest zainicjuje rozmówca. Gdy skieruje dłoń w Twoją stronę, uściśnij ją zdecydowanym, ale nie za mocnym ruchem. Niepożądane są flegmatyczne, lekkie uściski ujawniające niepewność siebie aplikanta, czy staromodne całowanie kobiet w dłoń. Ważnym elementem podczas dotknięcia się dłońmi, jest spojrzenie w oczy rekrutera. Nie przechodź na ty z pracodawcą – używaj form pani/pan. Bądź grzeczny, nie przerywaj gdy druga osoba zabierze głos, przytakuj na znak, że interesuje Cię to, co mówi. Milej widziany jest skromny uśmiech, niż ponura mina. 

Uwierz w siebie

Przed spotkaniem dobrze się przygotuj i uwierz w siebie. Każda rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca, ważne aby trema nie dała Tobą pokierować. Im bardziej będziesz wyróżniał się profesjonalnym wyglądem i kulturą słowa, tym Twoja pewność siebie i atrakcyjność w oczach pracodawcy wzrosną. Praca marzeń będzie na wyciągnięcie ręki.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają