Jak zatamować silne krwawienie? Instruktaż
Wypadki chodzą po ludziach. Skaleczenie nożem podczas prac w kuchni, zahaczenie o o ostry przedmiot… Powodów krwawienia może być wiele. Należy pamiętać, że silne krwawienie, gdy doszło do przerwania ciągłości skóry, mięśni czy naczyń krwionośnych, stwarza niebezpieczeństwo dla naszego życia bądź zdrowia.
Co robić w takiej sytuacji? Jak zatamować krwawienie? Policjanci z Komendy Stołecznej Policji we współpracy z Centrum Medyczne Puławska i Twój Ratownik przygotowali film instruktażowy dotyczący pierwszej pomocy w przypadku krwawienia.
Przede wszystkim nie należy tracić cennego czasu na sprawdzenie odcienia i sposobu wypływania krwi. - Nie ma też czasu na dezynfekowanie rany, pamiętaj, że medycy zrobią to w szpitalu. Twoim zadaniem jest nie dopuścić do utraty przez poszkodowanego dużej ilości krwi - tłumaczą policjanci i ratownicy.
Tamowanie krwawienia krok po kroku
W pierwszej kolejności należy zadbać o własne bezpieczeństwo i założyć rękawiczki. Następnie na krwawiącą ranę trzeba położyć gazę lub kawałek materiału i uciskać. - Jeżeli jedna warstwa nie wystarczy i materiał przesiąknie, dołóż kolejne ,,piętro’’ zbudowane na tych samych zasadach - o podpowiadają ratownicy.
Po założeniu opatrunku koniecznie należy obserwować osobę poszkodowaną i zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999 i wezwać pomoc.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: