PRZYSZŁOŚĆ STOLICY

Jaka Warszawa w 2040 roku? Strategia rozwoju miasta nie trafi do kosza. Ratusz o dwóch ważnych dokumentach

2024-06-13 5:30

Ratusz szykuje się do opracowania dwóch ważnych dla przyszłości miasta dokumentów - nowej strategii rozwoju stolicy na kolejne 20 lat oraz planu ogólnego miasta. Już pod koniec przyszłego roku mają być gotowe do akceptacji Rady Warszawy!

„Strategia…” zastępująca dotychczasowe „Studium zagospodarowania”– to dokument, który określi kierunki rozwoju stolicy. Jej częścią ma być „Plan ogólny” który określi szczegółowo m.in. przeznaczenie terenów i zasady ich zagospodarowania. Zgodnie z ustawą plan musi być uchwalony do końca 2025 r. A więc – jak na dokument planistyczny – w ekspresowym tempie. − Tymi dokumentami będziemy określać dominujące funkcje w naszym mieście. Plan i strategia podzielone będą na 13 obszarów m.in. zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, usługowej, wielkopowierzchniowej − wylicza wiceprezydent miasta Renata Kaznowska.

Radni miasta jeszcze w lipcu mają formalnie podjąć decyzję o rozpoczęciu prac i harmonogram został rozpisany niemal co do dnia. Wiceprezydent Renata Kaznowska, która właśnie zaczęła nadzorować biuro architektury i sprawy planistyczne, nie przewiduje opóźnień! Jeśli tych dokumentów Warszawa nie uchwali, miastu grozi paraliż inwestycyjny. Żadne decyzje budowlane nie będą mogły być wydawane. Plan ogólny, to nowość w samorządzie. Według pierwotnych zapewnień urzędników, miałby on zawierać elementy przygotowanego przez ostatnie lat „Studium rozwoju Warszawy do 2050 r.”. Dokument nie trafi do kosza – choć mieszkańcy mieli do tego projektu wiele zastrzeżeń, m.in. do przekształcania prywatnych działek w tereny zielone na obrzeżach miasta. Wkrótce będą mieli okazję wypowiedzieć się w tej sprawie jeszcze raz – w dość krótkich konsultacjach. Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na 4 września.

Plan ogólny ma usprawnić proces inwestycyjny, sprawić, że będzie przejrzysty, klarowny, szczelny. Plan będzie miał specyficzną formę, inną niż znane nam dokumenty planistyczne. Będzie cyfrową bazą danych przestrzennych – tłumaczy Bartosz Rozbiewski, dyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Plan ogólny ma też zakończyć specjalne zasady inwestycji, jakie dawały przepisy zwane „lex deweloper”. 

Sonda
Czy Warszawa jest dobrym miastem do życia?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki