Zniżki dla seniorów w pociągach PKP. Jakie warianty są do wyboru?
Podróże pociągami są uwielbiane również przez emerytów, którzy bardzo często planują sobie wyjazdy tym środkiem transportu do innych miast. Okazuje się jednak, że nie każda osoba wie o ulgach, z których można skorzystać, kupując bilet. Osoby starsze mają opcję zakupu biletu ze zniżką dla seniora, emeryta lub rencisty. Który wariant jednak wybrać? Okazuje się, że ma to istotne znaczenie, a pomyłka może sporo kosztować. Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.
Najpopularniejsze nazwy wsi w Polsce. Lider listy zaskakuje. Pojawia się aż 115 razy
Jaką zniżkę ma senior w pociągach PKP? Uważaj na pomyłki
Najpopularniejszą ulgą jest ta dla seniora, z której mogą skorzystać osoby po 60. roku życia, podróżujące pociągami Polskich Kolei Państwowych. Zniżka wynosi minus 30 procent od ceny bazowej, więc jeśli bilet zakupimy już w jakiejś innej promocji, owy wariant może nie zadziałać.
Drugą opcją ulgi jest zniżka dla emeryta lub rencisty. Tutaj wynosi ona aż 37 procent od ceny biletu. Co ważne, w tym przypadku zniżka naliczy się nawet wtedy, gdy bilet jest już w innej promocji, jednak będzie obowiązywała tylko w klasie drugiej. Warto pamiętać, że zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego, ulgi dla emerytów i rencistów można wykorzystać tylko dwa razy w ciągu roku.
Emeryci i renciści mają prawo do dwóch przejazdów w roku pociągiem dowolnego przewoźnika (w klasie drugiej) ze zniżką 37%. W czasie kontroli, oprócz dokumentu tożsamości, powinni okazać zaświadczenie wydawane przez odpowiednią instytucję (np. terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów) - czytamy na stronie utk.gov.pl.
Posiadanie odpowiedniego dokumentu jest bardzo ważne, bowiem jego brak może spowodować nałożenie kary przez konduktora na pasażera.