Festiwal w Jarocinie znany jest już od 1970 roku. Za czasów PRL był rodzajem odskoczni od szarej rzeczywistości i prawdziwą oazą wolności. Na tym niepowtarzalnym festiwalu grano punk rocka, rocka, heavy metal, bluesa i reggae. To właśnie tam nie istniała cenzura i panowała zgoda na swobodne wyrażanie własnych poglądów.
ZOBACZ TEŻ: Pogrzeb ofiar wypadku w Elżbietowie. Zrozpaczony tłum pożegnał małą Zosię i jej mamę Małgorzatę [ZAPIS RELACJI]
Co prawda festiwal w Jarocinie odbywa się do dziś, jednak atmosfera z lat 80. jest nie do podrobienia. W Warszawie otwarta została wyjątkowa wystawa "Jarocin – Stacja Wolność!", która pozwala, chociaż na chwilę, znów przenieść się pamięcią do festiwali sprzed lat.
- Naszą ambicją jest przypomnieć atmosferę, klimat i przede wszystkim muzykę, które przez całą dekadę lat 80. składały się na niespotykany w krajach bloku wschodniego festiwal wolności - zachęcają organizatorzy wystawy. - Kurator Wystawy - Piotr Metz oraz Marcin Szeląg z zespołem jarocińskiego Spichlerza Polskiego Rocka, wybrali dla Was zdjęcia, plakaty, filmy, a przede wszystkim dużo, bardzo dużo muzyki, która pozwoli starszym widzom powrócić do, a młodszym poznać, unikalny klimat wydarzenia, które cztery dekady temu było dla Polski tym, czym Woodstock dla Ameryki - dodają.
Co czeka odwiedzających wystawę? Moc atrakcji. Można na przykład usłyszeć unikalne, koncertowe nagrania legendarnych zespołów i wokalistów takich, jak: Dezerter, Tilt, Maanam, Dżem, TSA, Republika, T.Love, Czesław Niemen, Voo Voo, Kult wielu innych, a na ekranach obejrzeć kultową "Falę", i późniejszą o kilkadziesiąt lat "Powracającą Falę". Na spragnionych wspomnień czekają również współczesne wywiady i wspomnienia muzyków, widzów i organizatorów festiwalu w Jarocinie.
"Jarocin – Stacja Wolność!" - gdzie i do kiedy?
Wystawę "Jarocin – Stacja Wolność!" można podziwiać w Pałacu Kultury i Nauki w sali im. Kisielewskiego (wejście obok Teatru Studio). Jest ona czynna od 4 czerwca aż do 12 września. Codziennie w godzinach 10-20.
NIE PRZEGAP: Zaskakujące, co Trzaskowski robi w wolnych chwilach. Wszystko wyszło na jaw: "Niesamowite przeżycie"
Jak informują organizatorzy, przez 100 dni, na powierzchni 400 m2, na 10 stanowiskach odsłuchowych odwiedzający wystawę znajdą ponad 6 tys. minut muzyki granej przez ponad 150 zespołów. Z kolei na 10 ekranach można zobaczyć prawie 10 godzin filmów, a do tego setki zdjęć i dokumentów.
"Jarocin – Stacja Wolność!" - ceny biletów
Bilety można kupić zarówno przez internet, jak i na miejscu w kasie. Ceny biletów będą się jednak różniły w zależności od miejsca zakupu.
Ceny biletów - online
wtorek-piątek
- normalny - 30 zł
- ulgowy - 18 zł
- rodzinny - 79 zł
- dzieci do 7 lat - 1 zł
sobota-niedziela
- normalny - 33 zł
- ulgowy - 21 zł
- rodzinny - 89 zł
- dzieci do 7 lat - 1 zł
Ceny biletów - kasa
wtorek - piątek
- normalny - 33 zł
- ulgowy - 21 zł
- rodzinny - 89 zł
- dzieci do 7 lat - 1 zł
sobota - niedziela
- normalny - 36 zł
- ulgowy - 24 zł
- rodzinny - 99 zł
- dzieci do 7 lat - 1 zł
Warto skorzystać również z oferty "Tanich Poniedziałków". W każdy poniedziałek bilety kosztują 50 proc. normalnej ceny biletów na dni powszednie!
Bilety kupione online
- normalny - 15 zł
- ulgowy - 9 zł
- rodzinny - 39,5 zł
- dzieci do 7 lat - 1 zł
Bilety kupione w kasie
- normalny - 16,5 zł
- ulgowy - 10,5 zł
- rodzinny - 44,5 zł
- dzieci do 7 lat - 1 zł
Warto pamiętać, że zarówno bilety kupione przez internet, jak i w kasie, są ważne przez cały dzień!