Jolanta Brzeska

i

Autor: ROBERT ZALEWSKI/ SUPER EXPRESS Jolanta Brzeska

Jolanta Brzeska zostanie Honorowym Obywatelem Warszawy? Jest taki wniosek!

2021-03-15 13:21

Zamordowana 10 lat temu wojowniczka o prawa lokatorów, ofiara dzikiej reprywatyzacji w stolicy – Jolanta Brzeska powinna otrzymać tytuł Honorowego Obywatelska Warszawy. Taki projekt został zgłoszony do Rady Warszawy i ma być poddany pod głosowanie na czwartkowej sesji rady miasta. Co na to mająca większość w radzie Koalicja Obywatelska?

Wniosek do Rady Warszawy o pośmiertne uhonorowanie Jolanty Brzeskiej zgłosił radny PiS Wiktor Klimiuk. - Wzywaliśmy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, by sam wystąpił o nadanie tytułu Jolancie Brzeskiej, ale skoro do tej pory tego nie zrobił, to go wyręczyliśmy – wyjaśnia radny PiS Wiktor Klimiuk. - Sadzę , że 10 rocznica śmierci tej działaczki, niedawno obchodzony Dzień Kobiet to dobre okoliczności, by właśnie teraz Warszawa wyróżniła Jolantę Brzeską – dodaje radny PiS.

W uzasadnieniu projektu uchwały Rady Warszawy czytamy: „Jolanta Brzeska uczestniczyła w protestach związanych z realizacją wyroków eksmisyjnych. Udzielała wsparcia moralnego oraz służyła samodzielnie zdobytą wiedzą prawną. Prowadziła też rejestr spraw eksmisyjnych, ich postępu i przebiegu. Często uczestniczyła w obradach warszawskiej Rady Miasta, domagając się przyjęcia i realizacji postulatów związanych z obroną lokatorów. 1 marca 2011 Jolanta Brzeska opuściła mieszkanie. Cztery dni później, córka zgłosiła jej zaginięcie na komendzie policji. Sześć dni po opuszczeniu przez nią mieszkania połączono zgłoszenie zaginięcia ze znalezieniem przez spacerowicza spalonych zwłok kobiecych. Badania genetyczne potwierdziły, że zwęglone ciało należało do Jolanty Brzeskie.."

Sekcja wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci był wstrząs termiczny, podtrucie tlenkiem węgla oraz rozległe oparzenia ciała powstałe w wyniku podpalenia naftą. Przed śmiercią złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości działania zorganizowanej grupy przestępczej w związku z reprywatyzacją kamienic. Jolanta Brzeska była jedną z wielu ofiar przestępczego procederu zwanego „dziką reprywatyzacją”, w ramach którego mieszkańcy kamienic byli traktowani przez tzw. czyścicieli kamienic nie jako istoty ludzkie ale jako „wkładka mięsna” (…). To właśnie Jolanta Brzeska była pierwszą osobą, która sprzeciwiła się temu procederowi i pierwszym głosem sprzeciwu wobec grupy przestępczej, która przy milczeniu a czasem pomocy niektórych urzędników i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości zagroziła podstawowym prawom człowieka wielu Warszawiaków. Sprzeciwu, który finalnie doprowadził do zdemaskowania procederu i uniemożliwieniu podobnych działań w przyszłości a także choć częściowego zrekompensowania krzywd lokatorom. Nadanie honorowego obywatelstwa ma upamiętnić osobę, która pokazała, że wielkiej niesprawiedliwości należy się sprzeciwić – zarówno dla siebie jak i dla innych – nawet jeżeli przyjdzie za to zapłacić najwyższą cenę.” - napisali w projekcie uchwały radni PiS.

- To już nie jest tylko sprawa między PiS czy Platformą Obywatelską. Upamiętnienia Jolanty Brzeskiej domagają się także środowiska lewicowe – przekonuje radny miasta Wiktor Klimiuk.

A co na to Koalicja Obywatelska , która ma w Radzie Warszawy samodzielną większość? - Na razie nie podjęliśmy żadnej decyzji w tej sprawie. Spotkanie klubu KO jest we wtorek wieczorem. Wówczas zapadnie decyzja – mówi szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski.

Jak nieoficjalnie słyszymy - radni są w tej sprawie podzieleni. Najprawdopodobniej uchwała zostanie zdjęta z porządku obrad.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki