Polecany artykuł:
Karta Ucznia to darmowa komunikacja miejska
Dzięki Karcie Ucznia, od 1 września 2017 r. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą podróżowali komunikacją miejską bezpłatnie. Karta Ucznia będzie specjalną, spersonalizowaną Warszawską Kartą Miejską - z dedykowanym nadrukiem i wgranym uprawnieniem.
Dla kogo Karta Ucznia?
Karta Ucznia będzie przysługiwać uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, zarówno tych publicznych i niepublicznych, a także uczniom mieszkającym w Warszawie, ale uczącym się w innych, nie stołecznych placówkach oświatowych. Karta Ucznia będzie obowiązywać zarówno na obszarze 1, jak i 2 strefy.
Kto będzie wyrabiał kartę?
Tym zajmie się Zarząd Transportu Miejskiego, ale za pośrednictwem warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów. - Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów będą wgrywane na okres nauki w szkole (nie dłużej niż na cztery lata). Karta Ucznia będzie ważna przez cały okres, także podczas wakacji - informuje stołeczny ratusz.
Jak otrzymać Kartę Ucznia?
Złożeniem wniosku zajmują się rodzice lub opiekunowie prawnik. Dokument należy złożyć w szkole (trzeba dołączyć aktualne zdjęcie dziecka o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz dane i nr PESEL dziecka). Taki wniosek szkoła sama przekazuje do ZTM.
Natomiast dzieci, które mieszkają w Warszawie, ale uczą się w szkołach nie stołecznych (poza miastem), będą mogły wyrobić kartę w każdym POP ZTM.
- Jeśli dziecko korzysta już ze zniżek wynikających z Karty Młodego Warszawiaka (KMW), rodzic lub opiekun prawny powinien na wniosku napisać odręcznie adnotację „e-hologram” (wówczas uprawnienie zostanie przekodowane na kartę). Jeśli dziecko posiada uprawnienia dla dzieci z rodzin 4+ lub z tytułu niepełnosprawności nie ma konieczności wyrabiania Karty Ucznia - dodaje warszawskie ratusz.