Czytanie konstytucji

i

Autor: Redakcja Eska INFO Czytanie konstytucji

"Każdy powinien ją znać i przestrzegać jej zapisów". Przed Teatrem Studio czytano konstytucję [WIDEO, AUDIO]

2017-04-02 17:40

Na 20. urodziny - przeczytali ją na głos. Na schodach Teatru Studio aktorzy scen warszawskich przeczytali fragmenty polskiej konstytucji, która została uchwalona dokładnie dwie dekady temu. 

- Im więcej będziemy jej słuchać, tym bardziej będziemy szanować prawo. -Takie wydarzenia są potrzebne, żeby przypominać ludziom o tym, co jest ważne - mówili naszemu reporterowi warszawiacy, którzy przybyli na Plac Defilad wspólnie czytać konstytucję. 

Kilkadziesiąt osób zasiadło na ławkach przed Teatrem Studio, żeby wspólnie z artystami przeczytać treść ustawy zasadniczej. Każdy chętny mógł też przemówić do mikrofonu. Na środku czekał stolik, krzesło i egzemplarze konstytucji. 

Dwudziesta rocznica uchwalenia Konstytucji RP – najważniejsze wnioski z badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” *
Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło na początku marca badanie w którym Polacy byli pytanie m.in. o następujące kwestie:  Jak przyjęta w 1997 roku konstytucja funkcjonuje dzisiaj? Czy potrzebne są zmiany? Czy przepisy konstytucji są przestrzegane? Wreszcie – czy zapisy ustawy zasadniczej mają w ogóle znaczenie dla zwykłych obywateli?

Czytanie konstytucji 2

i

Autor: Redakcja Eska INFO Czytanie konstytucji 2

Z odpowiedzi badanych wyłania się niezbyt optymistyczny obraz funkcjonowania konstytucji w Polsce. Tylko nieco ponad jedna czwarta respondentów jest przekonana, że jej zapisy są przestrzegane. Większość (60%) twierdzi, że jej zapisy nie są respektowane. Jeśli pojawiają się konkretne zarzuty, dotyczą przede wszystkim kwestii ustrojowych – realizacji zasady podziału i równowagi władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej (szczególnie Trybunału Konstytucyjnego). Polacy w mniejszym stopniu wskazują na naruszenia wolności osobistej, chociaż wysoki poziom niechęci do wypowiadania własnych poglądów politycznych świadczy o pewnych obawach dotyczących także tej sfery.
 
Niska ocena funkcjonowania konstytucji jest tym bardziej niepokojąca, że badani w większości uznają jej przepisy za istotne dla życia zwykłych obywateli (uważa taka 68% badanych). Co więcej, nie dopuszczają możliwości łamania zapisów nawet za cenę nierozwiązania istotnych problemów społecznych. Obecnie obowiązująca konstytucja jest też dobrze oceniana, o czym świadczy opór wobec potencjalnej zmiany. Wszystko to oznacza, że przestrzeganie konstytucji uznawane jest za istotną wartość, która – w ocenie badanych – nie jest w pełni respektowana w dzisiejszej Polsce.
 
*Badanie zostało przeprowadzono przez Centrum Badania Opinii Społecznej metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 2–9 marca 2017 roku na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe i zatwierdzona zgodnie z postanowieniami ustawy konstytucyjnej z 23 kwietnia 1992 roku. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej została przyjęta w wyniku powszechnego referendum, które odbyło się 25 maja 1997 roku. Wzięło w nim udział 42,86% uprawnionych do głosowania, a 52,71% z nich opowiedziało się za przyjęciem nowej konstytucji. Konstytucja RP weszła w życie 17 października 1997. Od tego czasu była dwukrotnie nowelizowana. Złożona jest z preambuły i 13 rozdziałów, w tym z 243 artykułów.

Na Placu Defilad był nasz reporter, Michał Skolimowski. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają