Premier Mateusz Morawiecki złożył płk. Kazimierzowi Klimczakowi ps. Szron gratulacje na Facebooku. Najstarszy żyjący powstaniec warszawski skończył dziś (15 lutego 2022) 108 lat. "To wyjątkowy jubileusz. Pan Kazimierz jest świadkiem odchodzącej, burzliwej epoki i uczestnikiem wydarzeń, które kształtowały polską historię" - napisał premier. "Zaangażowanie w sprawy najważniejsze dla Ojczyzny od początku wyznaczały jego życiową drogę. Uczestnictwo w kampanii wrześniowej, w tym w bitwie nad Bzurą, działalność w Armii Krajowej i udział w Powstaniu Warszawskim to wydarzenia, które zaważyły na całym jego życiu. Ofiarność i odpowiedzialność za losy Ojczyzny pozostają dla nas wszystkich pięknym świadectwem autentycznego patriotyzmu. Jego postawa to dla nas wszystkich wzorzec służby Polsce, przykład i inspiracja do pracy na rzecz wspólnego dobra" – zakomunikował przez portal społecznościowy premier Mateusz Morawiecki i podziękował weteranowi… "Panie Pułkowniku, w tym szczególnym dniu składam Panu podziękowania za wszelkie trudy i owoce minionych lat. Dziękuję za lekcję życiowej wytrwałości, z której wciąż możemy obficie czerpać. Przekazując gratulacje i najlepsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności, dołączam wyrazy najgłębszego szacunku" - dodał premier.
Pułkownik Kazimierz Klimczak urodził się 15 lutego 1914 r. w Ciepłowie (w Wielkopolsce). Skończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich w Koninie. Od 1936 r. był w Wojsku Polskim. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów i rozpoczął służbę w 67. Pułku Piechoty w Brodnicy, szkołę podoficerów instruktorów. We wrześniu 1939 r. brał udział w walkach w szeregach Armii „Pomorze”. Uczestniczył w bitwie nad Bzurą. Został ciężko ranny w okolicach Grudziądza, trafił do szpitala do Warszawy. Będąc inwalidą wojennym, pracował w Monopolu Tytoniowym przy ul. Kaliskiej. Nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej (późniejszą Armią Krajową). W Powstaniu Warszawskim walczył na Woli. Warszawę opuścił z ludnością cywilną. Dostał się do niemieckiej niewoli, ale uciekł z transportu. W 1945 r. wrócił do Warszawy, został skierowany do służby w pułku samochodowym. W 1946 r. przeszedł do cywila. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym. W 2017 r. dostał awans na stopień pułkownika WP w stanie spoczynku.
Życzenia dla płk. Kazimierza Klimczaka na 108 urodziny można składać także pod tekstem w komentarzach
"Panie Kazimierzu, dziękujemy za Pana służbę i życzymy 200 lat w zdrowiu i niesłabnącej pogody ducha!' - napisało też Muzeum Powstania Warszawskiego