Jedno z takich miejsc to Derdy, gdzie piękna przyroda stanowi dopełnienie dla interesującej, wielowiekowej historii.
Śladem s. Faustyny
W przeszłości był tam osiemdziesięciomorgowy folwark należący do hrabiny Przeździeckiej, dziś - Dom Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które w niedalekim Walendowie mają jedną ze swych siedzib. Zespół zabudowy zachował relikty najstarszych budowli: folwarku z murowanym budynkiem stajni, drewnianego budynku zarządcy, tzw. Rządcówki i dawnej szkoły - obecnie Zacisza św. Józefa. Derdy to miejsce wyjątkowe, przede wszystkim dla pielgrzymów poszukujących śladów siostry Faustyny - mistyczki i orędowniczki Bożego Miłosierdzia, której sława przekracza granice Polski. Cisza, spokój, starodrzew i ściana lasu pozostały w Derdach zupełnie jak w opisach skromnej świętej, która przebywała tam w 1936 roku.
Św. Nepomucen chroni
O ciekawej historii lesznowolskiej ziemi świadczą też inne zabytki - poewangelicki kościół w Starej Iwicznej czy zabytkowe cmentarze: ewangelicko-augsburski z 1850 roku w Starej Iwicznej, rzymskokatolicki w Magdalence z grobami pomordowanych podczas II wojny światowej oraz słabo już dzisiaj zachowany cmentarz z okresu I wojny, na którym pochowano żołnierzy niemieckich i rosyjskich. Przed kaplicą na ul. Szkolnej w Lesznowoli stoi kamienna rzeźba Jana Nepomucena z 1776 roku. Pomnik świętego męczennika, który w dawnych czasach miał chronić ludność gminy przed powodzią, w tym roku został pięknie odrestaurowany.
W gminie można znaleźć niepowtarzalne walory krajobrazowe i ciekawy przyrodniczo teren. W Lesznowoli, Mrokowie, Jastrzębcu i Derdach zachowały się zabytkowe parki. Nie brakuje w Lesznowoli również pomników przyrody: trzy pomnikowe jesiony wysmukłe rosną w Łazach, a dalsze trzy w parku w Mrokowie. Dwa dęby szypułkowe zdobią dawny park w Derdach, a cztery kolejne rosną we Władysławowie. W parku w miejscowości Zamienie rośnie pomnikowy wiąz szypułkowy. Atrakcją są wydmowe zalesione wzniesienia Magdalenki, czyli kompleks borów sosnowych i borów mieszanych z domieszką dębów oraz brzóz. Można spotkać tam również pojedyncze okazy pochodzącej z Ameryki Północnej sosny Banka. Przez las biegną dwa szlaki turystyczne. Czerwony - łączący lasy kampinoskie, nadarzyńskie i sękocińskie, oraz drugi szlak - czarny, który biegnie przez las wokół Magdalenki i prowadzi do Cmentarza Żołnierzy Pawiaka pomordowanych w 1942 roku.
Miłośnicy jazdy konnej znajdą tu wiele stadnin, a miłośnicy czynnego wypoczynku mają do dyspozycji imponujące obiekty sportowe oraz bogatą ofertę imprez sportowych - również o zasięgu międzynarodowym. Na jedną z nich zapraszamy do Lesznowoli już dziś wszystkich biegaczy - w październiku odbędzie się XI/Minimaraton Niepodległości o Puchar Wójta Gminy Lesznowola.