Polecany artykuł:
W Polsce terenami zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe, takie jak zapalenie mózgu czy borelioza, są województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, dolnośląskie i małopolskie. Z roku na rok obserwuje się jednak wzrost populacji zakażonych pajęczaków w centralnej Polsce i w województwie mazowieckim, gdzie w 2017 roku zanotowano 2217 przypadków boreliozy (w roku 2016 było ich 2184).
- Tak naprawdę sezon na kleszcze zaczyna się wiosną, trwa całe lato i potem aż do późnej jesieni. Nie ma dzisiaj miejsca całkowicie wolnego od kleszczy. Wszędzie tam, gdzie jest choć troszeczkę zieleni, czy są to trawniki, jakieś zagajniki, ogródki działkowe, zarośla, nawet między blokami, gdzie chodzimy z psem, czy po prostu parki miejskie, mogą się kleszcze pojawić. Wrogiem dla kleszczy jest mróz, i to kilkudniowy, a ostatnio zimy mamy łagodne - przestrzega Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Gdzie w stolicy czają się kleszcze?
W Warszawie tereny o bardzo wysokim ryzyku to między innymi: Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy. Miejsca, w których nie powinniśmy obawiać się ugryzienia, to: Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański-plac zabaw, Las Jana III Sobieskiego, Ogród Łazienki Królewskie, Pola Mokotowskie, Ogród Krasińskich.
Jak się chronić?
Jak podaje Wojewódzka Stacja sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, główne zalecenia profilaktyczne chroniące przed ukąszeniami kleszczy sprowadzają się do noszenia odpowiedniego ubioru: koszul z długim rękawem, długich spodni, zakrytych butów i nakryć głowy. Niezwykle ważne jest również stosowanie środków odstraszających kleszcze, czyli substancji zawierających dietylotoluamid (DEET), który rozpyla się na ubranie i odsłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy lub permetrynę, którą spryskuje się tylko odzież. Po pobycie w lesie czy parku warto też sprawdzić powierzchnię ciała, zwłaszcza w zgięciach stawowych i pachwinach, a także na głowie, rękach i nogach, pachwinach.
CZYTAJ TEŻ: Czy w Warszawie trwa inwazja pluskiew?
Jak prawidłowo usunąć kleszcza?
Im wcześniej pajęczak zostanie usunięty z naszego ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Obecnie w aptekach dostępne są rozmaite przedmioty, które ułatwiają nam to zadanie. Najbardziej powszechna jest wciąż spiczasta pęseta.
Jak NIE usuwać kleszcza?
Jeśli nie jesteśmy w stanie sami wyjąć kleszcza, udajmy się na pogotowie. Przede wszystkim jednak nigdy nie wolno łapać pajęczaka za jego obrzęknięty brzuch, ponieważ istnieje ryzyko, że wyciśnie się do swojego organizmu zainfekowany płyn. Nie należy też przekręcać kleszcza, ponieważ jego głowa pozostanie wtedy w ciele ofiary, ani dusić go wazeliną, masłem, lakierem do paznokci, benzyną lub alkoholem, ponieważ pobudza się wtedy pajęczaka do wymiotów i zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji.
Czy można zaszczepić się na choroby odkleszczowe?
Dostępna jest szczepionka przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu, która zalecana jest osobom szczególne narażonym na ukąszenia.Pełny cykl szczepienia to trzy dawki w terminie: I dawka – dzień rozpoczęcia szczepień, II dawka – w odstępie od 1 miesiąca do 3 miesięcy od dawki pierwszej, III dawka - w odstępie od 5 do 12 miesięcy od dawki drugiej. Pełny cykl szczepienia uodparnia na 3 lata, po pierwszej dawce przypominającej następne podaje się co 5 lat. Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie z Lyme.
CZYTAJ TEŻ: Szczury na Patelni. Wpadliśmy na ich trop [AUDIO]