Optyk czy optometrysta?

i

Autor: pixabay.com/12019 Optyk czy optometrysta?

Kim jest optometrysta, a kim optyk?

2019-03-04 9:01

Kiedyś wydawało się, że narząd wzroku może badać tylko lekarz okulista. Dziś wiadomo, że w gabinecie oraz w licznych salonach optycznych coraz częściej pracuje optometrysta czy optyk. Jaka jest między nimi różnica?

Optometrysta i optyk należą do coraz bardziej znanych zawodów. To jednak tylko dwie z wielu profesji, które można odnaleźć wśród specjalistów zajmujących się ochroną narządu wzroku.

Czym właściwie zajmuje się okulista?

Lekarz okulista posiada sporą wiedzę, jeśli chodzi o wzrok. Zajmuje się:
    • diagnostyką chorób oczu,
    • leczeniem narządu wzroku,
    • doborem okularów korekcyjnych,
    • wyborem i dopasowaniem soczewek kontaktowych.

Większość społeczeństwa wybiera się właśnie do lekarza, gdy pojawiają się kłopoty z widzeniem lub oczami.

Specjaliści od wzroku – optometrysta i optyk

Optometrysta specjalizuje się w badaniach refrakcji oraz dobiera pomoce wzrokowe. Praca tego specjalisty obejmuje również:
    • rehabilitację narządu wzroku,
    • diagnozę i kontrolę choroby układu wzrokowego,
    • dobór korekcji, czyli soczewek kontaktowych i okularów,
    • terapię widzenia.

Optyk zajmuje się przygotowywaniem okularów dla klienta z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb, które zawarte są w recepcie od lekarza okulisty lub optometrysty. Wykonuje także naprawy uszkodzonych opraw okularowych oraz zajmuje się ich konserwacją. Dodatkowo optyk, który ukończy studia podyplomowe lub kurs, może uzyskać uprawnienia do samodzielnego wykonywania badań.

Optyk zajmuje się przygotowywaniem okularów dla klienta

i

Autor: materiały sponsora Optyk zajmuje się przygotowywaniem okularów dla klienta

Zawody te łączą kilka umiejętności, ponieważ związane są z obsługą klienta i ze sprzedażą. Najważniejszym elementem pracy optometrysty i optyka jest dbanie o korekcję narządu widzenia oraz poniekąd wygląd. Wielu z nas uznaje okulary jako element biżuteryjny, który potrafi ozdobić i nadać charakteru, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Praca w „okulistyce”

Liczne portale zajmujące się tak zwanym pośrednictwem pracy jak Pracuj.pl posiadają w swojej ofercie wiele propozycji dla optyków, optometrystów i okulistów. Związane jest to z coraz większą potrzebą korekcji narządu wzroku już od najmłodszych lat, jak również z dłuższym czasem życia. Kiedy to narząd wzroku, podobnie jak inne starzeje się.

Narząd wzroku starzeje się

i

Autor: materiały sponsora Narząd wzroku starzeje się

Dodatkowo wciąż na polskim rynku brakuje specjalistów, do których można zaliczyć osoby wykonujące powyższe zawody. Wynika to z faktu, że powstaje oraz funkcjonuje wiele prywatnych ośrodków zdrowia. Coraz częściej spotyka się w placówkach medycznych współpracę okulisty z optometrystą lub optykiem, ponieważ osoby wykonujące te zawody te mogą się w pracy uzupełniać. Taka współpraca często spotykana jest w ośrodkach zajmujących się chirurgicznym leczeniem licznych chorób oczu, w tym wad wzroku.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają