Kobiety też mogą być księżmi. Wielkie wydarzenie w Warszawie

i

Autor: Google Street View Kobiety też mogą być księżmi. Wielkie wydarzenie w Warszawie

Kobiety też mogą być księżmi. Wielkie wydarzenie w maju w Warszawie

2022-05-03 11:30

To pierwsze takie wydarzenie nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju. W sobotę, 7 maja, dziewięć diakonek zostanie ordynowanych na księży! Taką informację przekazał Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce. Uroczystość odbędzie się w kościele św. Trójcy przy placu Stanisława Małachowskiego w Śródmieściu.

W sobotę, 16 października minionego roku Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w tajnym głosowaniu opowiedział się za wprowadzeniem ordynacji kobiet na księży. Kilka miesięcy później, 7 maja 2022 roku ta decyzja zostanie wprowadzona w życie.

"W sobotę, 7 maja 2022 r., o godz. 11.00 w kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbędzie się uroczystość ordynacji na księdza dziewięciu diakonek: dk. Kariny Chwastek, dk. Małgorzaty Gaś, dk. Beaty Janoty, dk. Katarzyny Kowalskiej, dk. Wiktorii Matloch, dk. Haliny Radacz, dk. Katarzyny Rudkowskiej, dk. Izabeli Sikory i dk. Marty Zachraj-Mikołajczyk" - poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce.

Transmisję nabożeństwa będzie można oglądać na kanale YouTube warszawskiej parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy.

Dyskusja o tym, czy kobiety powinny być księżmi w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce toczyła się od lat. W 1963 r. umożliwiono absolwentkom teologii nauczanie kościelne, dzięki czemu katechetki mogły nauczać, odprawiać nabożeństwa i zajmować się pracą duszpasterską w parafiach.

Kolejny krok naprzód postawiono w 1999 r. Wówczas dzięki zmianom w Pragmatyce Służbowej, kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce mogły pełnić posługę diakona. Oznacza to, że mogły m.in. prowadzić nabożeństwa, śluby i pogrzeby, sprawować sakramenty, (od 2016 r. także Sakrament Komunii Świętej). Nie miały jednak możliwości samodzielnego prowadzenia parafii.

We wspomnianym na początku głosowaniu o możliwość ordynacji kobiet na księży w październiku 2021 r. głosowało 59 osób - 45 z nich było "za", 13 "przeciw", a jedna osoba się wstrzymała. Zgodnie z procedurą uchwalenie wniosku dotyczącego zmiany zasadniczego prawa wewnętrznego wymagało uzyskania większości dwóch trzecich głosów, zatem warunek został spełniony. Uchwała weszła w życie 1 stycznia 2022 r.

Sonda
Czy kobiety księża powinny pełnić posługę również w kościele katolickim?
Wielkie gotowanie dla Ukrainy. Wiceprezydent Warszawy ugotował żurek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki