Kolejna stara fabryka zamieni się w nowoczesny kompleks mieszkaniowo-usługowy. Tak będzie wyglądał Perun

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express, materiały prasowe

Przetrwała obie wojny

Kolejna stara fabryka zamieni się w nowoczesny kompleks mieszkaniowo-usługowy. Tak będzie wyglądał Perun

2022-07-27 21:18

Kolejna stara fabryka w Warszawie zyska drugie życie. Zakład przedsiębiorstwa „Perun” Towarzystwo Akcyjne Fabryk Tlenu i Aparatów ma przejść totalną rewitalizację. Hale przy ul. Grochowskiej na Pradze-Południe, w których kiedyś produkowano sprzęt spawalniczy, zamienią się w mieszkania i lokale usługowo-handlowe. Budynki przetrwały obie wojny światowe, teraz całkowicie się zmienią. Projektanci przygotowali spotkania z zainteresowanymi inwestycją.

W Warszawie w ostatnich latach powstała moda na dawanie drugiego życia starym fabrykom. W ten sposób zyskaliśmy na mapie Warszawy „Norblina”, „Konesera” czy np. „Elektrownię Powiśle”. Na Grochowie zrewitalizowano SOHO Factory. W ostatnim czasie gruntowną przemianę przeszły pozostałości po Polskich Zakładach Optycznych przy ul. Grochowskiej, gdzie powstała nowoczesna siedziba Zarządu Transportu Miejskiego. Za każdym razem inwestorzy starają się aby takie wielkie przemiany tworzyły miejsce łączące funkcję usługową z mieszkalną i wypoczynkową. A przy tym, by zachowały charakter swojego dawnego przeznaczenia.

Kiedyś hala produkcyjna, teraz mieszkania i sklepy

Nieopodal wspomnianego PZO, ma niedługo wyrosnąć kolejny tego typu obiekt. Trwają prace nad projektem zagospodarowania dawnej fabryki Perun, która również mieści się przy ul. Grochowskiej.

Kolejna stara fabryka zyska drugie życie. Perun przejdzie modernizację

Od 1913 roku prężnie działał tam pierwszy w Polsce zakład, w którym wytwarzano sprzęt spawalniczy. Budynki przetrwały obie wojny światowe, a fabryka, przechodząc kolejne przekształcenia własnościowe i przestrzenne, kontynuowała działalność i rozwój do początków XXI wieku. Teraz ma zamienić się w lokale handlowe, usługowe i gastronomiczne. Będą tu również mieszkania. - Hale o łącznej powierzchni około 1,2 tys. mkw., objęte ochroną konserwatorską, zostaną poddane rewitalizacji, z zachowaniem oryginalnych elementów, suwnic, detali i zdobień – zapewnia Przemysław Polak z biura PR inwestycji.

Będzie przedszkole i remont okolicznych ulic

Koncepcja zaproponowana przez architektów z pracowni WWAA zakłada stworzenie około 270 mieszkań. Na lokale handlowo-usługowe przeznaczono łącznie około 2 tys. mkw. powierzchni. Zaplanowano też przedszkole, plac zabaw, a także nowe i zrewitalizowane tereny zielone. Pod częścią zabudowy powstanie jednopoziomowy parking podziemny. Inwestor planuje przy okazji przebudowy, przeprowadzić też remont okolicznych ulic, wprowadzając tym rozwiązania dla pieszych i rowerzystów.

Daj swoje poprawki

Wizja zmian w fabryce Perun jest wciąż tylko koncepcją. Jej autorzy chcą spotkać się z osobami zainteresowanymi dyskusją o projekcie 28 lipca, o godz. 17, na terenie Fabryki Perun przy ul. Grochowskiej 301/305. 11 sierpnia zaplanowano spotkanie online (godz. 17.00), a na początku września odbędzie się kolejne spotkanie stacjonarne. Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.fabrykaperun.pl.

Sonda
Czy rząd powinien zabiegać, żeby zagraniczne firmy budowały fabryki w Polsce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki