W Warszawie jak i w całej Polsce od poniedziałku ruszyły szczepienia osób w wieku 59 lat. Każdego dnia dołączać mogą osoby urodzone rok później niż te, które danego dnia zapisują się. Taką zasadę przyjęto do 24 kwietnia. Osoby, które nie zapiszą się w wyznaczonym dniu, mogą to zrobić też później. Przedstawiciele rządu zapowiadają, że do 25 kwietnia nie nastąpi jednak pełne uwolnienie wszystkich roczników, tylko dalsze umożliwienie rejestracji osobom urodzonym w konkretnym roku bądź latach.
NIE PRZEGAP: Warszawa. Zgarnęli około 50 kg narkotyków i zlikwidowali wytwórnię papierosów. Wielka akcja policji [ WIDEO, ZDJĘCIA]
Zapisy dotyczą wszystkich osób z danego rocznika, które na początku roku (styczeń, luty, marzec) nie wypełniły formularza dotyczącego gotowości zaszczepienia. Jeśli to uczyniły, mogły zapisać się na szczepienie wcześniej, zgodnie z zapowiedzią, że gdy nadejdzie kolej ich grupy wiekowej, traktowane będą przy zapisach priorytetowo.
Nowa szczepionka
Pacjenci szczepieni są na razie dwudawkowymi preparatami trzech firm: Pfizer, Moderna - szczepionki w technologii mRNA i AstraZeneca - wektorowej. Kolejna szczepionka, tym razem jednodawkowa, również wektorowa Johnson & Johnson, zgodnie z zapowiedzią, powinna trafić do Polski w najbliższą środę. Pierwsza partia to 120 tys. dawek. W pierwszej kolejności szczepionka ma być wykorzystywana przez punkty wyjazdowe do uodparniania osób chorych czy obłożnie chorych, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień.
Jak deklarują przedstawiciele rządu, do końca sierpnia powinny być zaszczepione co najmniej jedną dawką wszystkie chętne osoby. W II kwartale wykonanych ma być ponad 20 mln szczepień, podczas gdy w I kwartale przekroczono 6 mln dawek.
Zapisać się na szczepienia można także w konkretnym punkcie szczepień. Pełną listę znajdziesz TUTAJ.
Gdzie w Warszawie zaszczepić się na COVID-19?