Kolejny Powstaniec Warszawski odszedł na wieczną wartę. Nie żyje Włodzimierz Dusiewicz ps. Dusza

i

Autor: Muzeum Powstania Warszawskiego Kolejny Powstaniec Warszawski odszedł na wieczną wartę. Nie żyje Włodzimierz Dusiewicz ps. Dusza

Smutna wiadomość

Kolejny powstaniec warszawski odszedł na wieczną wartę. Nie żyje Włodzimierz Dusiewicz ps. Dusza

2024-10-15 19:51

Smutna wiadomość. W poniedziałek (14 października) zmarł Włodzimierz Dusiewicz ps. Dusza. Powstaniec warszawski, członek konspiracji i Szarych Szeregów, a po wojnie reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych. Był zaangażowany w edukację młodzieży i chętnie uczestniczył w spotkaniach z dziećmi. Zasłużony dla Warszawy weteran miał 93 lata.

Kolejny Powstaniec Warszawski odszedł na wieczną wartę. Nie żyje Włodzimierz Dusiewicz ps. Dusza

Włodzimierz Dusiewicz był wielkim przyjacielem Muzeum Powstania Warszawskiego. – Uśmiech „Duszy” towarzyszył nam podczas niezliczonych spotkań z młodzieżą, pikników edukacyjnych czy gier miejskich. Był bohaterem książki Michała Rusinka „Zaklęcie na »W«” oraz cyklu muzealnych spotkań „Filmy z Duszą” – czytamy w pożegnalnym wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych przez MPW. Dusiewicz był harcerzem Szarych Szeregów i Zawiszakiem. W konspiracji od 1943 roku. Po upadku powstania i opuszczeniu Warszawy udał się w rodzinne strony ojca, czyli w rejon Gór Świętokrzyskich. Przez pewien czas pełnił funkcję łącznika ks. Gruszki - proboszcza parafii w Nowej Słupi. W styczniu 1945 roku powrócił do Warszawy.

Po wojnie był reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych oraz aktorem lalkowym. Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz naczelnik działu krajowego w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W latach 1993-2006 prezes Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich. W latach 1994–1995 prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie. W 2003 wszedł w skład Rady Programowej Muzeum Policji. Na emeryturze pracował społecznie w środowisku Stowarzyszenia Szarych Szeregów m. in. w redakcji pisemka „Warszawskie Szare Szeregi”.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Medalem „Pro Patria” (2012) oraz Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2015).

QUIZ. Polskie powstania. Warszawskie, listopadowe, jakie jeszcze? Dopasuj daty i zdąbądź komplet punktów!
Pytanie 1 z 10
Które polskie powstanie wybuchło w 1863 r.?
80. rocznica Powstania Warszawskiego. Godzina "W" w Warszawie. Tłum: "Cześć i chwała bohaterom!"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają