Komunikacja miejska w Warszawie za darmo
Komunikacja miejska w Warszawie cieszy się ogromną popularnością. Zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy pojazdy wypełnione są pasażerami po brzegi. W 2023 roku pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego oraz Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej podróżowało blisko 956 mln pasażerów! To aż o 11 proc. więcej niż rok wcześniej.
Aktualnie ceny biletów za przejazd komunikacją miejską w Warszawie nie są zbyt wygórowane. Dla przykładu bilet normalny 20-minutowy w strefie 1 i drugiej kosztuje 3,40 zł, zaś ulgowy – 1,70 zł. Do wyboru są też bilety czasowe np. 75-minutowe czy dobowe, jak i miesięczne oraz kwartalne. Pełny cennik dostępny jest na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.
Nie każdy jednak wie, że po Warszawie można jeździć też za darmo! Miasto co roku przypomina, że 22 września obchodzony jest Dzień Bez Samochodu. Tego dnia wszyscy pasażerowie w stolicy podróżują komunikacją miejską całkowicie bezpłatnie.
Ale za darmo można jeździć również w pozostałe dni w roku!
Kto jeździ za darmo komunikacją miejską w Warszawie?
Oczywiście, nie każdy może skorzystać z darmowych przejazdów. Istnieją jednak dość duże grupy osób uprzywilejowanych. Niektóre z nich mogą nawet nie wiedzieć, że przysługuje im darmowy przejazd! W poniższej galerii zdjęć wyjaśniamy, kto w Warszawie jest upoważniony do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. Podpowiadamy również, jaki dokument trzeba mieć przy sobie, by uniknąć mandatu. Niektóre punkty mogą zdziwić!