Niemal miliard pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego w 2023 roku
W 2023 roku w Warszawie zostało zrealizowanych blisko 955 milionów przejazdów. Taki wzrost jest wynikiem inwestycji miasta w nowoczesny tabor − włączając w to niskopodłogowe tramwaje, zeroemisyjne autobusy elektryczne oraz nowe pociągi metra i Szybką Kolei Miejską.
− Mieszkanki i mieszkańcy stolicy chętnie wybierają komunikację miejską – aż 89 proc. podróżnych bardzo dobrze ją ocenia. To dowód na to, że podróżni doceniają inwestycje w nowoczesny tabor WTP, czyli zakupy niskopodłogowych tramwajów, zeroemisyjnych autobusów elektrycznych oraz nowych pociągów metra i Szybkiej Kolei Miejskiej – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
– Cały czas rozwijamy również siatkę połączeń komunikacyjnych w samym mieście oraz aglomeracji budując nowe linie tramwajowe i metra. Nieprzypadkowo wydatki na transport publiczny to druga – po edukacji – pozycja w budżecie miejskim, ale dzięki tym nakładom warszawianki i warszawiacy mogą wygodniej i bezpieczniej podróżować – dodaje prezydent.
Największy wzrost popularności odnotowało metro, które przewiozło niemal 200 milionów osób, co stanowi wzrost o 24 proc. w stosunku do poprzedniego roku, zaś Szybka Kolej Miejska zanotowała spadek liczby użytkowników o 15 proc., głównie z powodu remontów i przebudowy kolei.
Zwiększenie liczby pasażerów przekłada się również na wzrost sprzedaży biletów, których w 2023 roku sprzedano ponad 113 milionów.
Coraz więcej mieszkańców decyduje się na zakup biletów za pośrednictwem aplikacji mobilnych, co potwierdza zmieniające się trendy w sposobach płatności za usługi komunikacyjne.