Od dziś komunikacja dla uchodźców jest płatna. Ukraińcy szturmują POP-y

i

Autor: Marcin Smulczyński / Super Express Od dziś komunikacja dla uchodźców jest płatna. Ukraińcy szturmują POP-y

Koniec darmowych przejazdów dla uchodźców w Warszawie. Ukraińcy szturmują POP-y

2022-06-01 10:06

Koniec darmowych przejazdów dla obywateli Ukrainy. Od środy, 1 czerwca, uchodźcy wojenni muszą płacić za przejazdy metrem, tramwajami, autobusami i pociągami. Przed punktami obsługi pasażerów w stolicy ustawiają się gigantyczne kolejki. Ile trzeba czekać i czy wszystkie punkty będą czynne? Sprawdziliśmy to!

Koniec darmowej komunikacji miejskiej dla uchodźców w Warszawie

Od początku wojny w Ukrainie w stolicy obowiązywała bezpłatna komunikacja miejska dla wojennych uchodźców. Po trzech miesiącach samorząd rezygnuje z tej formy wsparcia. Od 1 czerwca za komunikację miejską wszyscy płacą tak samo. Przed POP-ami w różnych częściach miasta zrobiło się z tego powodu tłoczno.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wojna w Ukrainie, a w Polsce i pięknie, i strasznie. Kraj o Warszawie. Felieton

Reporterzy "Super Expressu" odwiedzili jeden punkt obsługi pasażerów przy ul. Księcia Janusza na Woli. - Do tej pory jeździliśmy za darmo. Dzisiaj (31 maja - red.) przyszliśmy kupić bilet obowiązujący przez kolejne trzy miesiące. W kolejce czekamy już 30 minut - relacjonowała Anastasiia Muzalieva. Na miejscu dziennikarzom udało się porozmawiać chwilę z mieszkanką Warszawy, która przyznała krótko, że "poczeka parę minut i odejdzie, jeżeli kolejka się nie będzie skracać". Dosłownie chwilę później za kobietą pojawił się sznur chętnych. 

Wzmożony ruch przy punktach obsługi pasażerów w Warszawie

ZTM zdaje sobie sprawę ze wzmożonego ruchu w punktach obsługi pasażera.

-W POP-ach mamy zaangażowaną maksymalną liczbę pracowników. Od 30 maja w punktach, gdzie jest najwięcej klientów, mamy informatorów, którzy usprawniają i przyspieszają proces obsługi, bo zarządzają kolejką, pomagają założyć aplikację do zrobienia zdjęcia, weryfikują dokumenty, udzielają informacji taryfowej, przechodzą do biletomatu z pasażerem, który miał już wcześniej wyrobioną kartę - przekazał rzecznik prasowy ZTM Tomasz Kunert.

Godziny pracy większości placówek zostały wydłużone do godz. 20. Wyjątkiem jest siedziba ZTM na Pradze-Południe i punkt na Lotnisku Chopina.

-Z naszych obserwacji wynika, że większość klientów stanowią obywatele Ukrainy i obsługa trwa stosunkowo szybko, bo załatwiane sprawy dotyczą tego samego, czyli sprzedaży biletu długookresowego - podsumował Kunert.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Uchodźcy z Ukrainy masowo wyjeżdżają z Warszawy. "Boimy się, ale wracamy do domu"

Koniec darmowej komunikacji dla Ukraińców w Warszawie. Uchodźcy zapłacą od 1 czerwca.
Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki