Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo we Włoszech. Dwa pierwsze przypadki śmiertelnej zarazy zostały potwierdzone w Austrii. Premier Chorwacji Andrej Plenković potwierdził pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w tym kraju. Jak podaje austriacka gazeta "Kronenzeitung", obie zarażone osoby to 24-latkowie, mieszkańcy Innsbrucka. Są pod opieką lekarzy z miejscowej kliniki. Jedna z tych osób pochodzi z włoskiej Lombardii. Obecność wirusa z Wuhanu zostały potwierdzone u nich dwoma testami. W szpitalu w Linz przebywa z kolei pacjent z podejrzeniem koronawirusa. To 55-latek, który niedawno wrócił z wycieczki do Wenecji we Włoszech. W Chorwacji zarażonym pacjentem jest młody mężczyzna, który przebywat w szpitalu w Zagrzebiu. Przed kilkoma dniami wrócił z Mediolanu.
PANIKA w stolicy! Koronawirusa przywieźli z Włoch turyści?
Nie da się ukryć, że śmiertelny wirus zbliża się do Warszawy. Epidemia, która prawdopodobnie rozpoczęła się pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan, doprowadziła już do śmierci ponad 2,6 tys. osób w Chinach kontynentalnych. Do wtorku w całym kraju zakażenie wykryto u ponad 77,6 tys. osób. Czy dotrze też do nas? A jeśli tak, jak się przed nim obronić?
Zalecenia GIS - Jak chronić się przed koronawirusem?
- Często myj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
- Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
- Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
- Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
- Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia www.gov.pl/web/zdrowie
- Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.