Koronawirus w Polsce. Jak zapisać się na szczepionkę przeciw Covid-19? Sprawdź instrukcję

i

Autor: GADOM Koronawirus w Polsce. Jak zapisać się na szczepionkę przeciw Covid-19? Sprawdź instrukcję

Koronawirus w Polsce. Jak zapisać się na szczepionkę przeciw Covid-19? Sprawdź instrukcję

2020-12-28 8:24

Jak zapisać się na szczepienie przeciwko koronawirusowi? To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców Polski, którzy chcą zaszczepić się na Covid-19. Narodowy Program Szczepień rozpoczął się w Polsce w niedzielę, 27 grudnia. Zaszczepionych zostało pierwszych 10 tysięcy osób - to głównie personel medyczny. Kiedy można się zaszczepić na koronawirusa? Jak zapisać się na szczepienie? Sprawdź instrukcję w artykule na se.pl.

Od kiedy można zaszczepić się na koronawirusa?

Szczepienia na koronawirusa w Polsce rozpoczęły się w niedzielę, 27 grudnia. Z pierwszych 10 tysięcy dawek preparatu skorzystali lekarze i pracownicy szpitali. Program szczepień został podzielony na kilka etapów - obecnie realizowany jest etap "zero". Szczepionki w tym etapie przeznaczone są dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Machina ruszyła! Nowa dostawa szczepionek już w Polsce. Premier zdradził istotne liczby

Jak zapisać się na szczepienie na Covid-19? Do poniedziałku, 28 grudnia, szpitale węzłowe przyjmują zapisy priorytetowej grupy "zero". Dane może przekazać w wygodny i szybki sposób za pośrednictwem specjalnego formularza online.

Kolejność szczepień. Kto może się zaszczepić?

Szczepienie na koronawirusa rozplanowano w czterech etapach. Obecny (etap "zero") właśnie się rozpoczął i obejmuje głównie personel medyczyny. W pierwszym etapie zaszczepieni zostaną pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz ZOL, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe oraz nauczyciele.

Szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie. Ze wstępnych informacji wynika jednak, że w II etapie zaszczepione zostaną osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa. W III etapie szczepienia będą dostępne dla wszystkich dorosłych Polaków.

Jak zapisać się na szczepienie na koronawirusa?

Proces szczepień będzie oparty o e-skierowanie, które będzie ważne przez 60 dni od daty wystawienia. Będą one generowane automatycznie (bez konieczności wizyty u lekarza) w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (zobacz na wymienione wyżej etapy). Lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne skierowanie, jeżeli nie mógł on skorzystać ze szczepienia w przewidzianym dla siebie etapie.

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany sms-em.

Jak wygląda szczepienie na koronawirusa?

Szczepionki na koronawirusa podawane są domięśniowo, a schemat szczepienia obejmuje podanie dwóch dawek w odstępie 3-4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki lub jednej dawki w przypadku dopuszczenia przez EMA szczepionki jednodawkowej. Pełna ochrona pojawia się po 7 dniach od podania ostatniej dawki szczepionki. By szczepionka była skuteczna, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek w przypadku dwudawkowych szczepionek lub jednej dawki przypadku dopuszczenia jednodawkowej szczepionki - czytamy w Narodowym Programie Szczepień.

Szczepionka na koronawirusa jest bezbolesna.

Zobacz pierwsze szczepienie przeciw COVID19 w Małopolsce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają