Koronawirus: epidemia w Polsce

i

Autor: Shutterstock

KORONAWIRUS w Polsce: Co zrobić po powrocie z Włoch? [INSTRUKCJA]

2020-02-25 15:14

Zimowe ferie wielu Polaków spędzało na nartach we włoskich Alpach. Czy wracając do kraju mogli przywieźć koronawirusa? Co takie osoby powinny zrobić? Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w tej sprawie specjalną instrukcję.

We Włoszech, a przede wszystkim ich północnej części, narasta epidemia koronawirusa. Liczba przypadków zarażenia COVID-19 zatrważająco szybko zbliża się do 500, a liczba zmarłych osób wzrosła do 7. To oznacza, że właśnie Italia jest obecnie największym w Europie ośrodkiem zarazy oraz trzecim, po Chinach i Korei Południowej, na świecie.

Panika w Warszawie: narciarze przywieźli koronawirusa z Włoch?

Premier Włoch z rozbrajającą szczerością przyznał w poniedziałek, że służby sanitarne nie mają pojęcia skąd wziął się taki skokowy wzrost zarażeń. Ale w związku z nim rząd włoski wydał dekret, na mocy którego 10 gminom w Lombardii oraz jednej gminie w Wenecji Euganejskiej nadano status tzw. "czerwonej strefy". Oznacza to, że nie można do nich wjechać ani z nich wyjechać.

Główny Inspektor Sanitarny mówi o tym, czy maseczki są skutecznym zabezpieczeniem przeciwko koronawirusowi?

W niektórych miastach odwołano imprezy masowe (np. mecze piłkarskie rozgrywano przy pustych trybunach!), zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły. W północnych regionach Włoch narasta panika. Nie pomagają apele i zapewnienia rządu - ludzie wykupują ze sklepów wodę, produkty żywnościowe, artykuły higieniczne.

Odwołano loty z Rzymu i Mediolanu! Na Okęciu będą mierzyć temperaturę przylatującym pasażerom!

Tymczasem w Polsce coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące osób, które spędziły ostatnie tygodnie we Włoszech: były tam turystycznie (np. na nartach), bądź służbowo. Co mają więc robić osoby, które właśnie wróciły z zimowych ferii we włoskich Alpach? Ten problem dotyczy przede wszystkim mieszkańców województw mazowieckiego, zachodniopomorskiego opolskiego i dolnośląskiego, gdzie właśnie skończyły się ferie.

Minister mówił o bezpłatnych badaniach na koronawirusa. Tymczasem każą za nie płacić fortunę!

W związku z tym Główny Inspektorat Sanitarny opublikował specjalną "Instrukcję dla osób powracających z północnych Włoch". Oto ona:

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2

to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają