Podwyżki cen prądu i gazu od 1 stycznia 2022
W połowie grudnia Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na prąd i gaz od 1 stycznia 2022 roku. Państwowy regulator zdecydował się na horrendalne podwyżki, które uderzą w kieszenie wszystkich Polaków. Z wyliczeń URE wynika, że podwyżki cen prądu będą bardzo wysokie - rachunek przeciętnego odbiorcy wzrośnie o średnio 24%, a to oznacza wzrost o około 21 zł netto miesięcznie.
Jeszcze dotkliwsze będą podwyżki cen gazu od 1.01.2021. Te wzrosną o ponad połowę. Co prawda rząd zdecydował się na wprowadzenie tzw. tarczy inflacyjnej, ale ta pomoże tylko w kilku pierwszych miesiącach. Potem operatorzy energetyczni sięgną do kieszeni Polaków jeszcze głębiej. W ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej stawka podatku VAT na energię ma zostać obniżona z 23 do 5%, a gospodarstwa domowe mają zostać zwolnione z płacenia akcyzy na energię do końca maja 2022 r. Dla najbiedniejszych przygotowano też dodatki osłonowe.
Gigantyczne podwyżki cen prądu w Warszawie. "Welcome to 2022. #Drożyzna"
Tymczasem mieszkańcy stolicy, gdzie energię dostarcza przede wszystkim firma E.ON Polska S.A. (dawniej Innogy), otrzymali do skrzynek listy o podwyżkach cen prądu. Z pisma wynika, że opłaty wzrosną jeszcze bardziej niż przewidywano. - Otrzymują Państwo tę wiadomość, ponieważ 1 stycznia 2022 roku wprowadzimy zmiany w naszej taryfie. Z powodu wzrostu cen na rynkach hurtowych jesteśmy zmuszeni, niestety, podwyższyć cenę energii elektrycznej o 33,2%, a opłatę handlową maksymalnie o 1,91 zł miesięcznie - czytamy w liście, który trafił do mieszkańców Warszawy.
Mieszkańcy mogli przeczytać, że podwyżki cen prądu wynikają m.in. ze wzrostu cen na rynkach hurtowych, co z kolei jest spowodowane dwoma czynnikami:
- wzrostem kosztów uprawnień do emisji CO2 (+123%)
- rosnącymi kosztami surowców i paliw wykorzystywanych do wytwarzania energii, tj. europejskich cen węgla (+68%) oraz gazu (+237%), które kształtują ceny w Polsce
Informację o podwyżkach cen prądu od 1 stycznia otrzymali też odbiorcy Taurona. - Podwyżka o 37 proc. - mówi jedna z klientek firmy ze Śląska.
- W liście do naszych klientów informujemy o podwyżce ceny sprzedaży energii elektrycznej oraz zwiększeniu opłaty handlowej E.ON Polska. Rachunek składa się z części sprzedażowej oraz z części dystrybucyjnej. Ile ostatecznie wzrosną rachunki za prąd, zależy od zużycia energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym. Przykładowo dla przeciętnego gospodarstwa domowego, zużywającego na swoje potrzeby 1,6 MWh energii elektrycznej rocznie, należności na rachunku wzrośnie o 23 proc. - mówi Aleksandra Smyczyńska, dyrektor Komunikacji E.ON Polska.
Polecany artykuł: