Królewski Ogród Światła od 2012 roku jest jedną z największych atrakcji Warszawy zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Ten sezon przyniesie wiele zmian. Goście wystawy, która zostanie otwarta dziś (8 października 2022) o godz. 17 będą mogli podziwiać jej całkowicie odmienione oblicze. - I starsi, i młodsi znajdą wiele interaktywnych i edukacyjnych atrakcji stwarzających możliwość świetnej zabawy – zapowiadają organizatorzy.
– To będzie nasz jedenasty sezon. Stworzenie tak wyjątkowego miejsca było ogromnym wyzwaniem. Nawet w trudnym zeszłorocznym okresie pandemii udało nam się udostępnić ekspozycję gościom i zapewnić im bezpieczeństwo. Jesteśmy dumni, że korzystając z najnowocześniejszej technologii, mamy możliwość ożywić historyczne elementy i sprawić, że ogród jest niezwykle popularny. Królewski Ogród Światła zyskał mnóstwo wiernych odbiorców, którzy odwiedzają go nawet kilkukrotnie podczas jednego cyklu. Bardzo się z tego cieszymy – mówi Grzegorz Mazur, kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
– Dla naszych zwiedzających mamy wyjątkową niespodziankę. W 2022 r. kompletnie przebudowywaliśmy ekspozycję. Nowy projekt to przede wszystkim nowe efektowne instalacje, które przygotowywaliśmy już od zeszłego roku. Jestem przekonany, że wystawa zachwyci gości jeszcze bardziej i sprawi, że z wizytą do Wilanowa przyjadą ludzie z najdalszych zakątków nie tylko Polski, ale także ze świata – dodaje Mazur.
Jakie nowości w Królewskim Ogrodzie Światła?
W tym sezonie na odwiedzających Królewski Ogród Światła czeka wiele nowych instalacji i interaktywnych elementów. Najpierw, po zmroku na wystawę zaprowadzi ich znany już z poprzednich lat, 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Zobaczyć będzie można także znane z ubiegłorocznych edycji: bramę do ogrodu na dziedzińcu i muzyczno-świetlne atrakcje na tarasie dolnym barokowego ogrodu. Pozostałe instalacje są całkowicie nowe – m.in. świetlne instalacje na tarasie górnym ogrodu, które nawiązują do astronomicznych pasji króla Jana III, na przykład Brama Solarna. Niespodzianką będą też elementy nawiązujące do architektury i historii rezydencji wilanowskiej, do których będzie można wejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Zupełnie nowy Ogród Różany
Całkiem nowa instalacja znajdzie się również w Ogrodzie Różanym Raffaello, który podczas tegorocznej edycji wystawy rozkwitnie nowym blaskiem! Pojawią się wielkoformatowe kwiaty, do stworzenia których inspiracją były różne odmiany róż wstępujących historycznie w ogrodach pałacu. Róża nazywana jest królową kwiatów i od czasów króla Jana III stale gości w wilanowskich ogrodach.
Świetliste znaki zodiaku w Wilanowie
Na uwagę zasługują tez interaktywne elementy wystawy. W Obserwatorium goście będą mogli podziwiać przez teleskop konstelacje odpowiadające ich znakom zodiaku. Strefa Hemisfery pozwoli na odnalezienie własnej planety. Cały szereg atrakcji powstał z myślą o najmłodszych i to im dedykowana jest strefa w Ogrodzie Południowym przy Oranżerii. Zwiedzą tam mitologiczny labirynt, który nie tylko bawi, ale również uczy. Natomiast w Ogrodzie Północnym – nie tylko na dzieci – czeka wyjątkowa niespodzianka: Berek z Wydrą. Po przybiciu piątki ulubionemu pupilowi króla Jana III na specjalnym panelu będzie można spróbować dogonić animowaną uciekającą wydrę.
Powracają mappingi na fasadzie Pałacu
Na fasadzie pałacu w piątki, soboty, niedziele i wybrane święta będą pokazywane mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk, które stwarzają iluzję ożywionego budynku. Podczas mappingów w pałacowych oknach pojawiają się m.in. król Jan III i królowa Maria Kazimiera, widzowie będą świadkami wjazdu konnego orszaku, pokazu tańców dworskich. – W tym sezonie nowa odsłona wystawy zachwyci wszystkich gości i zabierze ich w podróż wokół symboli i znaczeń królewskiej rezydencji – informuje Grzegorz Mazur.
Ile prądu zużyje Królewski Ogród Światła?
Cała wilanowska wystawa świetlna wykorzystuje pół miliona energooszczędnych diod eko-LED, które pobierają osiem razy mniej energii niż tradycyjne żarówki – odpowiadają na to pytanie organizatorzy. Nie precyzują, jaki rachunek za tegoroczną atrakcję trzeba będzie zapłacić. Królewski Ogród Światła będzie czynny codziennie od 8 października w godz. 17–21, a od 2 listopada w godz. 16–21