Ulica Krucza na odcinku między Al. Jerozolimskimi a ul. Piękną zostanie zwężona do jednego pasa, a na środku będzie szeroki deptak wśród zieleni.
Przetarg na opracowanie projektu
Właśnie ruszył przetarg na przygotowanie takiego dokumentu. Termin składania ofert mija 9 sierpnia. Projektant będzie miał 16 miesięcy na wykonanie zadania. Przebudowa powinna zacząć się w 2023 r.
Przetarg składa się z czterech części. Poza projektantem Kruczej wskazany zostanie również projektant lub projektanci, którzy przygotują projekty wykonawcze ul. Okrzei (na całej długości), Chodeckiej (na odcinku między ulicami Balkonową a Matki Teresy z Kalkuty), al. Solidarności (droga dla rowerów między al. Jana Pawła II a ul. Leszno).
Pieszy pasaż, drzewa i śródmiejski charakter
Jak zaznaczył ratusz, ulica Krucza przejdzie metamorfozę i zyska „śródmiejski charakter”. Środek jezdni zajmie szeroki na kilkanaście metrów pieszy pasaż, zacieniony szpalerami wysokich drzew. Auta pojadą jednopasmowymi jezdniami po obu stronach pasażu. Skrzyżowania z ulicami poprzecznymi nie będą przejezdne, w zamian na odcinku od Pańskiej do Alej Jerozolimskich pojawią się zawrotki.
"Tym samym ul. Krucza stanie się przestrzenią przyjazną dla wszystkich oraz miejscem sprzyjającym rozwojowi usług i gastronomii. Powstaną brakujące przejścia dla pieszych, infrastruktura rowerowa i zieleń" - przekazał ratusz.
Nowe Centrum Warszawy - projekt prezydenta Rafała Trzaskowskiego
Zmiana oblicza ul. Kruczej jest jednym z elementów Nowego Centrum Warszawy. W 2020 r. w ramach tego programu przebudowano al. Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka. Dwa miesiące temu zakończyła się przebudowa ronda Dmowskiego i ul. Marszałkowskiej. Powstały cztery nowe naziemne przejścia dla pieszych i infrastruktura rowerowa, ponadto w tym rejonie przybyła ponad setka drzew oraz tysiące krzewów i bylin.
Zakończono też przebudowę pl. Pięciu Rogów. Na skrzyżowaniu ulic Chmielnej, Zgoda, Brackiej i Szpitalnej pojawiły się 22 drzewa, ławki i fontanna. Wprowadzono też nową stałą organizację ruchu.
Zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy będzie więcej. Trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pobliżu Pałacu Kultury, a docelowo, w ciągu kilku najbliższych lat, w koordynacji z PKP PLK, które będą remontować tunel średnicowy, przebudowane zostaną Al. Jerozolimskie. Wcześniej nowego charakteru nabierze ul. Marszałkowska od pl. Konstytucji do pl. Bankowego, a także okolice pl. Trzech Krzyży.