Powstanie Warszawskie 2021. Koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego
Wyjątkowy koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego jest nieodłącznym już elementem obchodów rocznicy wybuchu największego zrywu ruchu oporu w okupowanej Europie. Na rok 2021 przypada już 77. rocznica Powstania Warszawskiego.
ZOBACZ TEŻ: Powstanie Warszawskie 2021. Program wydarzeń na Powstanie Warszawskie 2021
Koncert znany w minionych latach pod nazwą „Pamiętamy ‘44” w tym roku odbędzie się pod zmienioną, ale niezwykle znaczącą nazwą „Ocali nas miłość”. Identyczną nazwę nosi bowiem również płyta przygotowana specjalnie na tę okazję. Piosenki, które się na niej znalazły, inspirowane są powstańczymi fotografiami. Koncert odbędzie się już w sobotę, 24 lipca, o godz. 21 w Parku Wolności. Na scenie wystąpią wyjątkowi artyści, a całość transmitowana będzie w TVN24 oraz na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTubie.
Powstanie Warszawskie 2021. Kto wystąpi podczas koncertu?
W tym roku gwiazdą koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie Organek - laureat nagrody Fryderyka, muzyk, gitarzysta i tekściarz. Artysta zainspirowany fotografiami jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów, Eugeniusza Lokajskiego "Broka", napisał osiem piosenek, które na płycie " Ocali nas miłość" wykonują także Magda Umer, Klaudia Szafrańska i Ralph Kamiński. Każdy z utworów inspirowany był inną fotografią.
- Ja szanuję powstańczą poezję, ale chciałem zrobić to po swojemu. Nie chciałem, żeby to było 8 smutnych utworów. I one nie są smutne. Są liryczne, ale też taneczne - wyjaśnił Tomasz Organek.
Jak stwierdził artysta, historie zawarte w zdjęciach Lokajskiego wywarły na nim ogromne wrażenie. - Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłownie pisały się same - powiedział.
W piątek, 30 lipca płyta „Ocali nas miłość” pojawi się w sprzedaży. Wcześniej wyjątkowych piosenek będzie można posłuchać podczas sobotniego koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Cieszę się, że dzięki Tomaszowi Organkowi i płycie „Ocali nas miłość” młode osoby będą miały szansę zetknąć się z życiorysem ich rówieśnika, któremu przyszło żyć i tworzyć w naprawdę trudnych czasach - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.