Warszawska podróż w czasie. Kultowe „Parówki”, Ikarusy i Jelcze wracają na trasy

i

Autor: UM. WARSZAWA.PL Warszawska podróż w czasie. Kultowe „Parówki”, Ikarusy i Jelcze wracają na trasy

Kultowe „Parówki”, Ikarusy i Jelcze wracają na trasy. Startuje nowy sezon Warszawskich Linii Turystycznych

2022-04-30 15:28

Już pierwszego dnia maja staruje nowy sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Na trasy wyjadą kultowe pojazdy komunikacji miejskiej, które zabiorą pasażerów w prawdziwą podroż w czasie! To doskonała okazja, by podziwiać okolicę przez szybę tramwajów „Parówek”, autobusów miejskich marki Jelcz i Ikarus czy kolejki wąskotorowej. Co więcej, na Wisłę powrócą promy, a do Serocka popłynie statek.

Po zimowej przerwie staruje nowy sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Kultowe pojazdy ponownie wyruszą w trasy w niedzielę, 1 maja. To doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu w mieście i poznanie Warszawy z zupełnie innej perspektywy.

Przejazd zabytkowym tramwajem czy autobusem pozwala poczuć powiew historii, jest atrakcją dla dzieci i dorosłych oraz aktywną formą spędzenia wolnego czasu. Z kolei przeprawa przez Wisłę promem pozwala zobaczyć miasto z zupełne innej strony, dopłynąć na plażę czy zmienić brzeg podczas przejażdżki rowerem” - zachęca stołeczny ratusz.

Wracają zabytkowe tramwaje

W niedzielę, 1 maja, na tory wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36, które będą jeździły trasą: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT.

„Z ich okien można podziwiać malowniczą ulicę Filtrową z pamiątkowymi, powstańczymi kotwicami na murach, ulicę Marszałkowską z socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz i jego modernistyczną zabudowę” - informuje ratusz.

Zobacz też: Pijany Włoch zatrzymany w centrum Warszawy. Jechał hulajnogą pod prąd

Tramwaje linii 36 będą kursowały w godzinach 12–20. Od niedzieli, 1 maja do 26 czerwca, oraz od 1 do 25 września tramwaje wyjadą na trasę w soboty, niedziele i święta. Z kolei w wakacje (od 27 czerwca do 31 sierpnia) codziennie.

Linie 36 będę obsługiwały najbardziej warszawskie tramwaje, czyli 13N „Parówki”, a także 105Na nazywane „Akwariami” i wyjątkowy egzemplarz 102N – tramwaj sprowadzony do Warszawy z Poznania w 2004 roku. Co ciekawe, takie nie jeździły nigdy w Warszawie!

Na tym nie koniec tramwajowych atrakcji. W wakacyjne (od 25 czerwca do 28 sierpnia) soboty, niedziele i święta w godzinach 12-18 na tory wyjadą tramwaje linii T obsługiwane najstarszymi tramwajami z kolekcji zabytków Tramwajów Warszawskich. „Tetka” będzie jeździła trasą: PL. NARUTOWICZA – Grójecka - Al. Jerozolimskie - most Józefa Poniatowskiego - rondo J. Waszyngtona - al. Zieleniecka - Targowa - most Śląsko-Dąbrowski - al. „Solidarności” - Okopowa - Towarowa – Grójecka – PL. NARUTOWICZA.

Ikarusy i Jelcze wracają na drogi

Prawdziwa podróż w czasie czeka też pasażerów linii 100, która będzie obsługiwana przez zabytkowe autobusy marek Jelcz i Ikarus. Wycieczkę takim zabytkiem będzie można ze spacerem po atrakcyjnych zakątkach Warszawy. „Setką” będzie można dojechać m.in.: na Stare Miasto, do Parku Praskiego i ZOO, w Aleje Ujazdowskie czy do Łazienek Królewskich. Będzie on bowiem kursował na trasie: CENTRUM – Marszałkowska – Grzybowska – Towarowa – Okopowa – M. Anielewicza – gen. W. Andersa – Muranowska – Konwiktorska – R. Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – Wybrzeże Kościuszkowskie – al. „Solidarności” – Targowa – Ratuszowa – Wybrzeże Szczecińskie – Wybrzeże Helskie – most Świętokrzyski – Zajęcza – Topiel – L. Kruczkowskiego – Książęca – Al. Ujazdowskie – Bagatela – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska – CENTRUM.

Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych autobusowa linia 100 będzie kursowała w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca od godz. 12 do 18.

W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy Zarządu Transportu Miejskiego. W przypadku pojazdów bez kasowników, bilety będą kasowane przez konduktorów – członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczać będą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) będzie możliwy po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe lub w bramce metra” - informuje stołeczny ratusz.

Ahoj przygodo!

Na Wisłę wracają też promy. Przeprawić się będzie można na trzech trasach:

  • prom Słonka: Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża)
  • prom Pliszka: Most Józefa Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża)
  • Wilga: Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża)

Od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 25 września promy kursują w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 2 maja i 17 czerwca. Z kolei od 1 lipca do 31 sierpnia promy będą pływały codziennie. Promy Pliszka i Słonka zabierają 21 a Wilga 40 pasażerów oraz rowery. Co ważne, przeprawa jest bezpłatna!

Dodatkowo od 1 maja do 25 września w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca będzie można wybrać się w podróż statkiem do Serocka.

Statek „Zefir” wypływa z przystani na Żeraniu i kanałem oraz przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a Zalew Zegrzyński to prawdziwy raj dla wędkarzy, amatorów sportów wodnych i plażowiczów. W czasie rejsu statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku” - podaje ratusz.

„Zefir” może zabrać na pokład 98 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. Co więcej, w Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie (ok. 2 h), a następnie powrót do Warszawy. Podróż rozpoczyna się o godz. 9, a powrót do stolicy jest planowany ok. godz. 18.

Bilety na rejs można kupić na dwa sposoby:

  • na stronie internetowej www.bilety24.pl od środy 26 kwietnia
  • w Punkcie Obsługi Pasażerów Dworzec Wileński – w piątki w godz. 15-18 i w soboty w godz. 8-11 (płatność tylko gotówką)

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa

Kolejną atrakcją będzie podróż zabytkową Piaseczyńsko-Grójecką Koleją Wąskotorową, która będzie wyjeżdżała w każdą sobotę (w okresie 1 maja – 24 września) o godzinie 14 ze stacji w Piasecznie.

„Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie mają czas dla siebie. Można przejść się na spacer do lasu, poleniuchować na trawie, zwiedzić pobliski Złotokłos – przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał .in.. Mieczysław Fogg” - opowiada ratusz.

Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około cztery godziny. Do Piaseczna można dojechać np. specjalną zabytkową linią autobusową 51, która rusza z centrum o godzinie 13. Co ważne, linia 51 jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Z autobusu tego można będzie skorzystać na podstawie biletu wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51.

Bilety na przejażdżkę kolejką są dostępne na stronie internetowej www.kolejka-piaseczno.pl. Można je także kupić w dniu wycieczki w kasie na peronie w Piasecznie, jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane online.

Zamkną plac Zbawiciela? Chcą zrobić z ronda deptak
Sonda
Którą wakacyjną atrakcję wybierasz?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają