Polecany artykuł:
Kto musi stawić się na kwalifikację wojskową 2019?
- mężczyźni urodzeni w 2000 roku (tzw. rocznik podstawowy),
- mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- osoby (mężczyźni i kobiety) urodzone w latach 1998 i 1999 uznane przez komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia,
- kobiety urodzone w latach 1995-2000 mające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub uczące się w celu uzyskania tych kwalifikacji – chodzi o kierunki takie, jak m.in. analityka medyczna, farmacja, studia lekarskie, lekarsko-dentystyczne, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria.
- Do kwalifikacji wojskowej mogą zostać wezwane również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej - dodaje Ministerstwo Obrony Narodowej.
Polecany artykuł:
Gdzie i kiedy się stawić?
Terminy kwalifikacji wojskowych w poszczególnych gminach podają samorządy - w formie obwieszczeń publikowanych od 18 stycznia. Każda osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej otrzyma imienne wezwanie.
Co zabrać na kwalifikację wojskową?
Osoby idące po raz pierwszy do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (jeśli posiadają), aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy), a także dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe lub zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.
Szczegółowe informacje odnośnie kwalifikacji wojskowej są dostępne na stronie MON.