Kwalifikacja wojskowa 2022. Jak wygląda? Czy jest obowiązkowa?

i

Autor: pixabay.com/MaciejBednarek Kwalifikacja wojskowa 2022. Jak wygląda? Czy jest obowiązkowa?

Kwalifikacja wojskowa 2022 w Warszawie. Czy trzeba się stawić? Adresy WKU

2022-04-08 11:06

Kwalifikacja wojskowa 2022 – to hasło słyszymy coraz częściej. Co roku na przełomie marca i kwietnia na terenie całego kraju odbywa się kwalifikacja wojskowa. Młodzi ludzie pewnie zadają sobie pytanie czym jest i na czym polega? Czy jest obowiązkowa? Jak wygląda i co trzeba na nią przynieść? Zapraszamy do artykułu po najnowsze informacje.

Kwalifikacja wojskowa 2022. Co to?

Przez kwalifikacje wojskową przechodzą wszystkie pokolenia. Co roku tysiące młodych ludzi muszą stawić się przed specjalną komisją, która ocenia ich przydatność dla wojska. Normują to przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r., poz. 372) oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie. Art. 37 ustawy mówi, że w czasie pokoju kwalifikacja wojskowa należy do kompetencji Ministra Spraw Wewnętrznych. Co roku jej przeprowadzenie jest zarządzane przez Ministrów Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej.

Kwalifikacja wojskowa, jest więc niczym innym, jak rodzajem spisu osób, które wchodzą w wiek poborowy. Konkretnie, chodzi o osoby, które kończą 19 rok życia. Każda z nich ma obowiązek stawienia się przed wójtem lub burmistrzem, komisją lekarską i wojskowym komendantem uzupełnień właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego trzy miesiące.

Lecieliśmy nowym wojskowym śmigłowcem nad Warszawą. Relacja z prezentacji maszyny

Kwalifikacja wojskowa 2022. Kogo dotyczy?

Kwalifikacja wojskowa dotyczy kilku grup. Co ważne, nie są to wyłącznie mężczyźni! Obowiązkowi stawienia się przed komisją są poddani:

  • mężczyźni urodzeni w 2003 r.;
  • mężczyźni urodzeni w latach 1998—2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby urodzone w latach 2001-2002, które: zostały uznane przez powiatowe komisje lekar­skie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończe­niem kwalifikacji wojskowej lub zostały uznane przez powiatowe komisje lekar­skie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej;
  • kobiety, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej;
  • osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochot­niczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie po­siadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa 2022. Co ze sobą zabrać?

Każda osoba, która idzie przed komisję musi zabrać ze sobą kilka dokumentów. Przede wszystkim trzeba mieć ze sobą dowód osobisty, zdjęcie 3x4 cm bez nakrycia głowy oraz swoją dokumentację medyczną, czyli wyniki badań specjalistycznych z ostatnich dwunastu miesięcy od dnia stawienia się przed komisją. Trzeba ze sobą także zabrać dokumenty poświadczające zdobyte wykształcenie i kwalifikacje zawodowe. Jeśli nie mogliśmy stawić się w wyznaczonym terminie przed komisją koniecznie trzeba przedstawić dokument potwierdzający przyczyny niestawienie się przed komisją.

Kwalifikacja wojskowa 2022. Jakie są kategorie?

Osoby, które stawiają się przed komisją otrzymują po badaniu kategorię od A do E. A oznacza zdolność do służby w czasie wojny i pokoju. B, to osoba czasowo niezdolna do czynnej służby wojskowej. D, to niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju. Kategorie zdolności A, B lub D zostają przeniesione do rezerwy. Mówiąc inaczej, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej. Przyznanie przez komisję kategorii E oznacza, że nawet w przypadku ogłoszenia mobilizacji wojskowej nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa w Warszawie. Gdzie i kiedy się stawić?

Wojewoda mazowiecki wydał specjalne rozporządzenie dla mieszkańców województwa. Widnieje w nim tabela, która określa, gdzie znajdują się siedziby komisji. W Warszawie będzie 5 takich punktów, do których należy zgłaszać się ze względu na dzielnicę zamieszkania. Komisja będzie prowadziła kwalifikacje od 4 kwietnia do 8 lipca. Mieszkańcy poszczególnych dzielnic powinni zgłosić się w tym czasie do następujących punktów:

  • Bemowo, Bielany i Wola – ul. Pabla Nerudy 1
  • Ochota, Śródmieście, Ursus, Włochy i Żoliborz – ul. Kredytowa 5
  • Mokotów, Ursynów i Wilanów – ul. Kazimierzowska 60
  • Praga Południe, Rembertów, Wawer, i Wesoła – ul. Mińska 1/5
  • Praga Północ, Białołeka i Targówek – ul. Nagodziców 3
Sonda
Czy stresujesz się przed zapowiadaną kwalifikacją wojskową?
Wojsko amerykańskie stacjonujące na terenie lotniska Rzeszów Jasionka. Obrona granicy wschodniej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają