Latające kleszcze, co to jest?
Latające kleszcze to inaczej strzyżaki sarnie lub strzyżaki jelenica (Lipoptena cervi). Jest to gatunek owada z rzędu muchówek. Pospolicie występuje na obszarach o klimacie umiarkowanym w Europie, północnych Chinach i na Syberii, został także zaintrodukowany do Ameryki Północnej.
Jak wygląda latający kleszcz? Jak go rozpoznać?
Latający kleszcz ma ciało długości od 5 do 6 mm, barwy brunatnej oraz szeroką głowę. Ma małe oczy, wyraźnie szerszą niż dłuższą płytkę śródcieminiową, trzykrotnie szerszą niż dłuższą płytkę zacieminiową oraz 2-3 długie szczecinki boczne i jedną tylnokątową.
Latający kleszcz ma skrzydła długości od 5,5 do 6 mm każde, są odrzucane po znalezieniu żywiciela.
Sprawdź: 500 plus Warszawa. Sprawdź kiedy będą wypłaty świadczeń 500 plus w 2021 roku w Warszawie
Spis treści
- Latające kleszcze, co to jest?
- Jak wygląda latający kleszcz? Jak go rozpoznać?
- Czy ugryzienie latającego kleszcza jest niebezpieczne dla ludzi?
Czy ugryzienie latającego kleszcza jest niebezpieczne dla ludzi?
Ukąszenie latającego kleszcza jest bardzo bolesne dla ludzi. Początkowo ślad po ukąszeniu jest niemalże niewidoczny, jednak już po trzech dniach w tym miejscu można zauważyć swędzący, czerwony i twardy obrzęk, który nie znika nawet przez trzy tygodnie. Ich ukąszenie może być wyjątkowo uciążliwe i dokuczające dla alergików. Dodatkowo latające kleszcze są niebezpieczne przez to, że mogą wlecieć do nosa, ucha czy pod powiekę.
Musimy pamiętać o tym, że latające kleszcze, tak jak te zwykłe, mogą przenosić groźne choroby. Dotychczas nie potwierdzono naukowo, czy, jak w przypadku zwykłych kleszczy, latające kleszcze przenoszą boreliozę.