Leżał na chodniku i nie oddychał. Tylko jedna osoba rzuciła się na pomoc

i

Autor: POLICJA Leżał na chodniku i nie oddychał. Tylko jedna osoba rzuciła się na pomoc

KOSZMAR!

Leżał na chodniku i nie oddychał. Tylko jedna osoba rzuciła się na pomoc

2024-05-24 20:03

Dramat, o którym wspominamy, rozegrał się w ostatnią środę (22 maja). Sytuacja miała miejsce wieczorem. Wyszkowski policjant wracał do domu, był już po służbie. W pewnym momencie zauważył mężczyznę. Leżał na chodniku, nie oddychał, był nieprzytomny. Rozpoczęła się walka o życie.

Sytuacja miała miejsce wieczorem w środę. Jeden z wyszkowskich policjantów przejeżdżając przez miejscowość Kosów Lacki zauważył leżącego mężczyznę na chodniku. Natychmiast postanowił zatrzymać auto i wezwać pogotowie ratunkowe.

Reanimacja 37-latka trwała do czasu przyjazdu załogi pogotowia ratunkowego. Mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy i został przewieziony do pobliskiego szpitala − mł. asp. Wioleta Szymanik z wyszkowskiej policji.

Dzięki szybkiej reakcji, życie ludzkie zostało uratowane. − Apelujemy o niebagatelizowanie przypadków zauważenia osób leżących na ulicy oraz pilne powiadamianie służb o takich sytuacjach. Jednocześnie bądźmy wrażliwi na osoby starsze i życiowo nieporadne, które również mogą potrzebować naszej pomocy − podaje dalej policjantka.

Jakie są zasady udzielenia pierwszej pomocy?

Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia, postaraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z tymi zasadami: 

  • Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce. 
  • Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany Cię słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej. 
  • Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej. 
  • Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie jest przytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej. 
  • Zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pomoc. 
  • Wykonaj resuscytację i zastosuj defibrylator, jeśli go znajdziesz w pobliżu.
SKM uczy pasażerów pierwszej pomocy w swoim pociągu
Sonda
Czy byłeś kiedyś w sytuacji, że musiałeś kogoś ratować próbując go reanimować?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki