Demonstracja LGBT i narodowców na krakowskim Rynku

i

Autor: Daniel Szura

LGBT - co oznacza ten skrót i o co chodzi z Paradą Równości? Przeczytaj, zanim coś skomentujesz

2021-06-19 13:35

Temat społeczności LGBT oraz Parady Równości budzi skrajne emocje wśród Polaków i jest przedmiotem licznych, burzliwych dyskusji, szczególnie w mediach społecznościowych. Niestety, po komentarzach w sieci widać, że niektórzy internauci nie mają nawet pojęcia, co oznacza skrót LGBT i w jakim celu odbywa się Parada Równości. W tym artykule wyjaśniamy, o co chodzi ze skrótem LGBT i jakie są postulaty Parady Równości. Zanim skomentujesz coś na ten temat w mediach społecznościowych, lepiej przeczytaj ten artykuł.

Tematy dotyczące środowisk LGBT oraz organizacji Parady Równości w Polsce od lat budzą kontrowersje. Pod wpisami w mediach społecznościowych o tej tematyce bardzo często toczą się gorące dyskusje. Problem w tym, że niektórzy internauci nie do końca znają temat, na jaki się wypowiadają, często się przy tym ośmieszając. Wynika to z braku wystarczającej wiedzy. Wśród komentujących są nawet osoby, które nie potrafią rozszyfrować skrótu LGBT! Ta informacja może zszokować wielu z nich, bowiem pod tym skrótem kryją się po prostu... ludzie.

Przeczytaj koniecznie: Biedroń zaprasza na Paradę Równości 2021 w Warszawie. "Znów banda gołodupców będzie paradowała ulicami"

LGBT - co oznacza ten skrót?

LGBT to skrót, który wywodzi się od angielskich słów Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender oznaczających lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe. W użyciu jest również skrót LGBT+, który obejmuje także osoby queer i interpłciowe. Zbiorczym określeniem LBT określa się więc osoby nieheteroseksualne lub niecisgenderowe (takie, u których nie występuje spójność pomiędzy płcią przypisaną przy narodzinach a tożsamością płciową). Początki tego terminu sięgają lat 60. XX wieku w USA, jednak powszechnie skrót LGBT zaczął być używany dopiero w latach 90.

Czytaj także: Marsz Równości 2021 w Warszawie. Czy Rafał Trzaskowski pójdzie na czele parady? Podjął ważną decyzję

Parada Równości 2021 - o co chodzi? Jakie są postulaty?

Parada Równości 2021 w Warszawie to, jak informują organizatorzy, największe w Polsce święto równości. W tęczowym marszu ulicami stolicy przejdą ramię w ramię aktywiści, przedstawiciele środowisk LGBT, a także wszystkie osoby, które chcą okazać im swoje wsparcie. Parada Równości będzie pokojowym marszem, szerzącym idee wolności, równości i tolerancji. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na problem osób LGBT+ w Polsce i walczyć o równe prawa dla wszystkich. W związku z tym, Parada Równości również oficjalnie ogłosiła 12 swoich postulatów:

  1. Ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem obowiązkiem państwa
  2. Prawa osób trans prawami człowieka
  3. Wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści
  4. Małżeństwo i związek partnerski prawem każdego obywatela
  5. Otwarta przestrzeń publiczna bez barier
  6. Otwarta Rzeczpospolita przyjaznym domem dla uchodźców i obcokrajowców
  7. Rzetelna edukacja prawem człowieka
  8. Szacunek i prawna ochrona zwierząt
  9. Różni – równi wobec siebie
  10. Dość chamstwa – żądamy debaty
  11. Równość płci podstawą demokratycznego państwa
  12. Dbajmy o nasz wspólny dom, Ziemię

Więcej informacji o postulatach Parady Równości można znaleźć na stronie www.paradarownosci.eu.

Zobacz koniecznie: Parada Równości 2021 w Warszawie: trasa. Jakimi ulicami przejdzie Marsz Równości w Warszawie? [TRASA, MAPA]

Sonda
Czy weźmiesz udział w Paradzie Równości 2021 w Warszawie?
„LGBT to ludzie”. Protest przeciwko słowom abp. Marka Jędraszewskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają