Dyskusja na temat likwidacji zmiany czasu ożywa średnio dwa razy w roku - wiosną i jesienią, czyli w czasie, gdy musimy przestawić zegarki. Wielu mieszkańców Unii Europejskiej, w tym również Polski, uważa że zmiana czasu przynosi więcej szkody niż pożytku i należy ją zlikwidować.
>>> Koniec czerwonych świateł dla rowerzystów? Intrygujący pomysł ZDM
Zdaniem wielu osób, dwukrotne przestawianie zegarków w ciągu roku, powoduje nie tylko chaos, ale także negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, a także zdrowie. Zmiana czasu komplikuje sytuację także m.in. w transporcie kolejowym i lotniczym, powodując nie tylko sporo zamieszania, ale także generując spore koszty. Dlatego Komisja Europejska zorganizowała konsultacje, w których zdanie może wyrazić każdy mieszkaniec Unii Europejskiej.
Ankietę dotyczącą zmiany czasu można wypełnić na stronie Komisji Europejskiej, także w języku polskim. Warto się pospieszyć, gdyż będzie to możliwe tylko do 16 sierpnia.
Zmiana czasu na letni w Polsce i Europie
Zmiana czasu na letni została wprowadzona na stałe w Polsce w 1977 roku (z przerwą w 1982 roku, podczas stanu wojennego). Czas letni stosowany jest w około 70 krajach na całym świecie, w tym prawie we wszystkich państwach w Europie, poza Islandią, Rosją i Białorusią.