Jak jest w środku?

Łukasz Ż. trafił do aresztu na Białołęce. Takie warunki mają w nim osadzeni

2024-11-17 13:51

Łukasz Ż., który w piątek (15 listopada) usłyszał zarzuty za spowodowanie wypadku na Trasie Łazienkowskiej, jest już w warszawskim areszcie. Trafił do Aresztu Śledczego w Warszawie – Białołęce. Decyzją sądu spędzi w nim najbliższe 3 miesiące. Jakie będzie miał tam warunki? W 2023 r. „Super Express” odwiedził zakład penitencjarny z kamerami.

Łukasz Ż. trafił do aresztu na Białołęce. Takie warunki mają w nim osadzeni

Łukasz Ż. trafił z niemieckiego aresztu do Polski. Decyzją sądu został tymczasowo osadzony w areszcie na kolejne 3 miesiące. Ma to zapobiec jego ponownej ucieczce z kraju oraz uniemożliwić kontaktowanie się z innymi oskarżonymi. Trafił pod dobrze znany warszawski adres – ul. Ciupagi 1. To tam znajduje się największy w Polsce areszt śledczy.

O zakładzie krążą ponure legendy. Polecenie wybudowania go wydały na początku lat 50. XX w. władze stalinowskiej Polski. Budowa rozpoczęła się jednak dopiero 1959 r, a pierwszy blok został ukończony rok później. Wszystkie pawilony (jest ich łącznie 9) mogą pomieścić ponad 1700 osób. Budowa trwała aż do lat 70. W stanie wojennym internowano tu działaczy „Solidarności”.

Obecnie w zakładzie przebywają wyłącznie mężczyźni. Jet przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych, więźniów, którzy odbywają karę po raz pierwszy oraz skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu półotwartego dla recydywistów penitencjarnych.

Areszt Śledczy Warszawa - Białołęka. Więźniowie mogą pracować

Większość osadzonych tu więźniów pracuje. Wykonują różne obowiązki. Należą do nich np. prace remontowo-budowlane i ogrodnicze. Niektórzy mogą jednak pracować też w radiowęźle lub bibliotece. – 5.30 pobudka, potem szybka toaleta poranna, kawa, śniadanie i do pracy – tak swój pobyt w zakładzie opisywał nam w 2023 r. Janusz (45 l.), który odsiadywał 1,5-roczny wyrok i jednocześnie był zatrudniony przez prywatną firmę zewnętrzną jako monter plastikowych pojemników. – Pracę kończymy o 15, a potem mamy już czas wolny – mówił. Niektórzy więźniowie mogą liczyć na wynogrodzenie. Wynosi ono równowartość ustawowej pensji minimalnej.

Tak pracują więźniowie na Białołęce

Testy do policji Multi Select 2023. Sprawdź, czy możesz zostać policjantem - cz. III

Pytanie 1 z 10
Chętnie czytam czasopisma techniczne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki