Polska w czasach PRL

Luksusowy blok z PRL-u. Warszawski Młotek był synonimem bogactwa i ikoną Powiśla

2024-06-25 5:00

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy z okresu PRL-u jest bez wątpienia blok przy ulicy Smolnej 8. Warszawski Młotek wybudowany w 1976 roku według projektu Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego do dziś zachwyca i jest prawdziwą ikoną. Jaka jednak jest jego historia i dlaczego tak wielu Polaków marzyło o mieszkaniu w tym miejscu?

Warszawski Młotek znał każdy. Za czasów PRL-u był synonimem luksusu

PRL-owski blok na ulicy Smolnej 8 do dziś budzi zachwyt wśród mieszkańców i turystów z Warszawy. Młotek, bowiem tak go nazwano ze względu na nietypowy wygląd, miał być na początku hotelem. Założenia te jednak z czasem uległy zmianie w związku z kryzysem mieszkaniowym. Podjęto więc decyzję, iż obiekt stanie się blokiem mieszkalnym, lecz - jak można się domyślać - nie każdy mógł sobie pozwolić na zakup takiego lokum. Okazuje się, że lokale w budynku można było kupić tylko i wyłączenie za dewizy, co było wówczas sporym problemem.

Czym jednak charakteryzował się budynek? Bez wątpienia niespotykane było to, że na samym szczycie w części widokowej, ulokowano Akropol - dwukondygnacyjną przestrzeń kawiarniano-restauracyjną. Ogólny wygląd budynku jest raczej typowy dla okresu PRL-u. Przeważa szara płyta, łączone okna obok siebie i balkony.

Co ciekawe, od 2016 roku obiekt widnieje w gminnej ewidencji zabytków, co cieszy wielu wielbicieli architektury, bowiem wszelkie chęci zmiany wyglądu bloku muszą być konsultowane z konserwatorem. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda ikona Powiśla, sprawdźcie naszą galerię. 

Choć wygląda jak opuszczona wieś, to znajduje się w mieście. Drewniane osiedle z czasów PRL- u w Warszawie zaskakuje

Powstał w PRL, budzi ogromny zachwyt do dziś. Najbardziej nietypowy blok w Polsce stoi w Warszawie

Źródło: Luksusowy blok Młotek na Smolnej 8 - historia kawiarni i mieszkań z czasów PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają