ŚLEDŹ NA ŻYWO

Protest Rolników 27.02.2024 w Warszawie: Gorące sceny na ulicach Warszawy [ZAPIS RELACJI]

2024-02-27 13:07

We wtorek, 27 lutego odbył się wielki strajk rolników. Protestujący zapowiedzieli blokadę ścisłego centrum stolicy, jednak jak się okazało, ich ciągniki pojawiły się również w miastach okalających Warszawę. Co się działo na proteście rolników 27.02.2024 w Warszawie? Sprawdź zapis relacji na żywo z tego wydarzenia.

Protest Rolników 27.02.2024 w Warszawie. Zapis relacji

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o proteście rolników, 27 lutego, który rozpoczął się o godzinie 11. Manifestacja wystartowała spod Pałacu Kultury i Nauki. W ciągu kilku kolejnych godzin rolnicy planowali przejść ul. Emilii Plater, al. Jerozolimskimi, rondem de Gaulle’a, Nowym Światek, aż do placu Trzech Krzyży. Kolejnym puntem była ul. Wiejska, Piękna, aż w końcu al. Ujazdowskie, przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Koniec protestu rolników 27.02.2024 w Warszawie zaplanowano na godzinę 15. Do tego czasu trwały gigantyczne utrudnienia w ruchu. O pierwszych zmianach dotyczących tras objazdowych, które dotknęły 31 linii autobusowych, przekazywał jeszcze w poniedziałek stołeczny ratusz. − W sytuacji, gdy zablokowane zostanie również torowisko w Alejach Jerozolimskich, to tramwaje linii: 7, 9, 22, 24 i 25 po stronie Ochoty dojadą tylko do placu Starynkiewicza − wyliczali urzędnicy.

Zapis relacji na żywo z Protestu Rolników 27.02.2024. Co działo się w Warszawie i okolicach?

To był istny szturm na Warszawę. Co prawda, demonstracja miała mieć charakter pokojowy, pieszy i pomimo tego, że rolnicy nie przyjechali tym razem traktorami, a autokarami – nie obyło się bez poważnych utrudnień. O tym, co działo się w Warszawie i okolicznych miastach, możecie dowiedzieć się z naszej ZAPISU RELACJI NA ŻYWO:

„Marsz gwiaździsty na Warszawę”. Wielki protest rolników

9:07

Zapowiadane na dzisiaj protesty rolników będą się wiązały z gigantycznymi utrudnieniami w ruchu drogowym na terenie okołowarszawskich powiatów, jaki w samej stolicy.

Policjanci już od samego rana proszą kierowców o korzystanie ze wskazywanych objazdów lub innych tras alternatywnych.

Pierwsze problemy pojawiły się już przy wjeździe do stolicy od strony Konstancina oraz w powiecie legionowskim, gdzie zablokowane są ronda na DK 61 w Zegrzu oraz DK 62 w Bolesławowie.

9:22

W związku z blokadą ronda na DK 61 w Zegrzu policjanci zalecają objazd do Legionowa przez Borową Górę (skręt na światłach w ul. Zegrzyńską), następnie wyjazd w Dębe na DW 632, która prowadzi do miejscowości Michałów-Reginów, co umożliwia powrót na DK 61 – informuje Komenda Stołeczna Policji.

9:24

9:38

Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie pojawili się już pierwsi manifestujący. Przypominamy, o godzinie 11 rozpoczyna się protest rolników, który według wstępnych szacunków potrwa do godziny 15. Do stolicy ma przyjechać kilkadziesiąt tysięcy demonstrantów z całej Polski.

10:04

Trwa protest grupy rolników na ul. Przyczółkowej, na wysokości ul. Pałacowej. Protestujący cyklicznie wchodzą na przejście dla pieszych, a następnie po około 2 minutach schodzą z niego przepuszczając oczekujące pojazdy. 

10:25

Warto przypomnieć trasę, którą będą przechodzili demonstranci biorący udział w strajku rolników. Jego uczestnicy pojawią się na ul. Emilii Plater, później przejdą Alejami Jerozolimskimi, rondem de Gaulle’a, Nowym Światem, aż do placu Trzech Krzyży. Kolejnym punktem na ich trasie będzie ul. Wiejska, Piękna, aż w końcu Aleje Ujazdowskie, przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

10:32

Na ul. Przyczółkowej protest się zakończył, ruch odbywa się już normalnie. Niemalże w tym samym momencie, w miejscowości Bieniewo-Parcela rozpoczął się kolejny. Protestujący przejadą w kierunku Warszawy przez Błonie, Ożarów Mazowiecki do Bronisz na ul. Świerkową. Następnie zawrócą i tą samą trasą powrócą do miejscowości Bieniewo-Parcela.

10:40

Przypominamy, że w związku z przemarszem na trasy objazdowe mogą zostać skierowane autobusy linii: 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 160, 166, 171, 175, 180, 200, 222, 501, 503, 504,507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525 i E-2.

Warszawski Transport Publiczny jest przygotowany na różne scenariusze zmian w ruchu. Pasażerom będą pomagali informatorzy WTP. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będą pracowali także instruktorzy nadzoru ruchu – przekazywał ratusz.

10:50

W mediach społecznościowych pojawiają się pierwsze zdjęcia z centrum stolicy. Jak czytamy w serwisie "X", przed Pałacem Kultury i Nauki rolnicy podjęli próbę podpalenia opon. Teren został zabezpieczony przez policję. 

11:01

O godzinie 11:00 ma rozpocząć się manifestacja, której uczestnicy zapowiedzieli przemarsz z Placu Defilad przed siedzibę Prezesa Rady Ministrów.

11:01

11:05

Ruch w al. Jerozolimskich jest wyłączony na odcinku od ronda Czterdziestolatka aż do Wisłostrady. Do centrum miasta wjechał traktor z naczepą, na której leży słoma. Przejazd maszyny odbywa się w asyście policji.

11:28

11:35

Policja informuje, że na czas przejścia uczestników manifestacji Alejami Jerozolimskimi przez Rondo Dmowskiego wstrzymano ruch pojazdów na ulicy Marszałkowskiej na odcinku pomiędzy ulicą Świętokrzyską a Placem Konstytucji.

11:49

Uczestnicy skandują "chłopi razem", niosą transparenty: "Ja nie przetrwam Zielonego Ładu", "Rolnik żywi, rolnik broni i głupotę tę przegoni". Demonstranci chwilę po oficjalnym rozpoczęciu protestu odpalali petardy i używali syren.

12:04

O pierwszych incydentach na trasie strajku rolników wspomniała kom. Marta Gierlicka, rzecznika prasowego Komendanta Stołecznego Policji. – W okolicach fontanny, na wysokości Kinoteki, policjanci zatrzymali nietrzeźwego mężczyznę, który próbował podpalać śmieci. W trakcie interwencji zatrzymany naruszył nietykalność cielesną jednego z policjantów – przekazuje w rozmowie z "Super Expressem".

12:19

– Przywrócony został już ruch pojazdów na ulicy Emilii Plater pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską – poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

12:32

12:48

Policjanci informują o otwarciu kolejnych ulic. – Wznowiony został ruch pojazdów na zablokowanym wcześniej odcinku ul. Marszałkowskiej (od Świętokrzyskiej do Pl. Konstytucji). W Al. Jerozolimskich dopuszczono już ruch od ul. Emilii Plater do Ronda Dmowskiego – czytamy.

13:02

13:26

Funkcjonariusze informują, że został przywrócony ruch pojazdów w Alejach Jerozolimskich wraz z rondem de Gaulle'a.

13:42

Do budynków sejmowych weszła delegacja uczestników. W trakcie przemarszu protestujący zatrzymali się pod tablicą ku pamięci Andrzeja Leppera. Uczcili jego pamięć minutą ciszy.

13:49

Bariery, które pojawiły się przed Sejmem, nie są skierowane przeciwko rolnikom, tak powiedział Marszałek Szymon Hołownia. – One stanęły tutaj wyłącznie na prośbę policji, która powzięła informacje o możliwych prowokacjach w czasie protestu – powiedział. – Cieszę się, że ten spokój na waszym proteście jest i przebiega on w takiej atmosferze – mówił dalej..

13:54

14:23

Kolumna pojazdów rolniczych uczestnicząca w proteście na DK 92 dotarła do Bronisz na ul. Świerkową. Po postoju protestujący mają zawrócić i wcześniejszą trasą przez Ożarów Mazowiecki i Błonie przejechać do miejscowości Bieniewo-Parcela – przekazali stołeczni funkcjonariusze.

14:40

14:53

Do stolicy zjechali rolnicy z całej Polski. Ulicami Warszawy przeszło kilkadziesiąt tysięcy demonstrantów. Przede wszystkim chcieli pokazać, że nie zgadzają się z wymogami Zielonego Ładu, a także chcą zmian w kwestii napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Co o protestach rolników sądzą Polacy? Mamy sondaż. Więcej o tym temacie przeczytacie TUTAJ

15:13

15:53

Skandaliczne bannery na proteście rolników w Warszawie. Natychmiastowa reakcja
Skandaliczne bannery na proteście rolników w Warszawie. Natychmiastowa reakcja

Wśród protestujących pojawiły się kontrowersyjne hasła. Organizatorzy wykluczyli z marszu co najmniej dwie osoby.

16:14

Do Warszawy przyjechali nie tylko polscy rolnicy. Pojawili się też gospodarze m.in. z Niemiec i Bułgarii.

16:40

Marsz powoli dobiega końca. Związkowcy zapowiedzieli, że to nie koniec. Następny protest odbędzie się 6 marca.

Politycy o protestach rolników

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki