Wścieklizna na Mazowszu nabiera rozpędu. Cześć Warszawy i jej okolic objęte są obszarem zagrożenia. Na terenie miasta zawisły ostrzegawcze tabliczki. W minionym roku odnotowano w województwie mazowieckim aż 109 przypadków tej zaraźliwej choroby, m.in. u kota, który trafił do Schroniska na Paluchu.
Obszary zagrożone wścieklizną to:
- w mieście stołecznym Warszawa dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczona od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe, Wilanów
- w powiecie mińskim: gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów, a także miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek
- powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński, a także miasto Radom
Na tych terenach obowiązują specjalne ograniczenia. Nakazane jest m.in. trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Zakazane jest również organizowanie np. targów.
Szczepienia psów i kotów
Do tej pory obowiązkowe było jedynie raz do roku szczepienie psów przeciwko wściekliźnie. Brak ważnego szczepienia uznawane jest za wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł.
Pod koniec minionego roku wojewoda mazowiecki wprowadził również obowiązek szczepienia kotów, na identycznych zasadach jak psów. Do tej pory kot mógł być zaszczepiony, ale nie musiał.
"Od 31 grudnia 2021 r. na właścicielach kotów (którzy są mieszkańcami terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) spoczywa obowiązek zaszczepienia kota – w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia" - informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki. W tym przypadku również za brak szczepienia grozi mandat do 500 zł.