Matury 2022. Fałszywe alarmy bombowe znowu pokrzyżują plany?! Maturzyści drżą, policja milczy

i

Autor: SHUTTERSTOCK Matury 2022. Fałszywe alarmy bombowe znowu pokrzyżują plany?! Maturzyści drżą, policja milczy

Matury 2022. Fałszywe alarmy bombowe znowu pokrzyżują plany?! Maturzyści drżą, policja milczy

2022-05-03 16:00

Fałszywe alarmy bombowe przed i w trakcie pisania egzaminów maturalnych to zjawisko, które nikogo już nie powinno dziwić. W tym roku matury 2022 rozpoczynają się 4 maja. Czy policja jest odpowiednio przygotowana na takie sytuacje? W jaki sposób uczniowie powinni reagować, kiedy usłyszą syreny alarmowe?

Matura 2022: data rozpoczęcia egzaminu

Pierwszy egzamin matury 2022 rozpocznie się w środę, 4 maja, o godzinie 9. Maturzyści przystąpią do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Kolejne egzaminy z przedmiotów obowiązkowych: matematyki i języka obcego nowożytnego odbędą się 5 i 6 maja o tej samej porze. Matury w terminie głównym potrwają do 23 maja 2022 roku.

Zgodnie z komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podczas tegorocznej matury będą obowiązywały nieco inne wytyczne niż podczas egzaminów z lat 2020 i 2021. Co się zmieni?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraińskie dzieci usłyszały syreny alarmowe w warszawskich szkołach. Przerażająca seria alarmów bombowych w stolicy!

- Podczas egzaminów zewnętrznych przeprowadzanych od maja 2022 roku do sierpnia 2022 roku nie będą obowiązywały odrębne wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów - przekazał dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej. Największą zmianą jest to, że uczniowie nie będą musieli przychodzić na maturę 2022 w maseczkach.

W jaki sposób na maturę 2022 przygotowuje się policja?

Ze względu na to, że w poprzednich latach w wielu szkołach mieliśmy do czynienia z fałszywymi alarmami bombowymi, które miały wstrzymać odbywanie się egzaminu, reporterzy „Super Expressu” zapytali stołecznych policjantów, w jaki sposób komenda przygotowuje się do matury 2022? Niestety odpowiedzi nie usłyszeliśmy, policja milczy w tej sprawie.

CZYTAJ TEŻ: Alarmy bombowe w Warszawie. Totalny paraliż w przedszkolach i żłobkach. Policja jest bezradna?

Jednak pomimo tego że nie otrzymaliśmy odpowiedzi od odpowiednich służb, to jak przypominał dyrektor CKE, dyrektorzy szkół powinni znać wszystkie procedury. Powinni wiedzieć w jaki sposób postępować w sytuacji otrzymania informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego. Wszystkie procedury są określone w "Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego". Zgodnie z wytycznymi, dyrektor szkoły, kiedy tylko dowie się o alarmie bombowym, powiadamia o tym odpowiednie służby, powiadamia również dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Dzięki tym wytycznym, egzamin może zostać zawieszony na czas sprawdzenia budynku szkoły przez policję. Jeżeli okaże się, że w danym miejscu nie wykryto żadnego zagrożenia, egzamin zostanie kontynuowany, a jego godzina zakończenia przesuwa się zgodnie z tym, ile trwała policyjna akcja.

Alarm bombowy w Szkole Podstawowej przy ul. Ciasnej w Warszawie
Sonda
Czy obawiasz się tegorocznego egzaminu maturalnego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają