Wystarczy niedopałek papierosa, przypadkowa iskra, nawet mocno rozgrzana rura wydechowa samochodu, którym wjechaliśmy do lasu, aby wywołać pożar, którego skutki mogą być niewyobrażalne - tłumaczy mł. bryg. Karol Kierzkowski z Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej PSP.
Mogą być burze i gradobicia: czy zapobiegną suszy i pożarom?
Na mapie, którą codziennie publikuje Instytut Badawczy Leśnictwa widać, że właściwie na terenie całej Polski istnieje duże lub średnie zagrożenie pożarowe. Związane jest ono ściśle z poziomem wilgotności ściółki leśnej, które jest badane dwa razy dziennie - ok. godz. 9 i ok. godz. 13. Jeśli przez pięć dni z rzędu rano jej wilgotność jest poniżej 10 procent, zamyka się las dla ludzi.
Groźny pożar pod Warszawą! W pobliżu były produkty łatwopalne!
Nadleśnictwa Łochów, Ostrów Mazowiecka, Płońsk, Pułtusk, Sokołów, Wyszków już wprowadziły zakaz wstępu do lasu z powodu wysokiego zagrożenia pożarowego. I jest bardzo prawdopodobne, że kolejne obszary leśne pójdą w ich ślady. - Cały czas monitorujemy sytuację i sprawdzamy odczyty. Od czterech dni jest sucho, poniżej 10 procent. Jeśli tak będzie i w środę, to od czwartku będę musiał zamknąć KPN - mówi nam Mirosław Markowski, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego.
Mogła zabić go kuchenka gazowa - prądem!
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.