Mazowieckie. Nie żyje znany malarz i grafik. Jego znaczki robiły furorę nawet za granicą [zdjęcia]

i

Autor: Facebook.com/Muzeum Mazowieckie Nie żyje znany malarz i grafik Alojzy Balcerzak. Urodził się w Zdworzu pod Płockiem, ale swoją karierę związał na dobre z Warszawą. Najbardziej rozpoznawalnym znakiem jego twórczości były unikalne znaczki pocztowe

Mazowieckie. Nie żyje znany malarz i grafik. Jego znaczki robiły furorę nawet za granicą [zdjęcia]

2021-05-05 11:54

Nie żyje znany malarz i grafik Alojzy Balcerzak. Urodził się w Zdworzu pod Płockiem, ale swoją karierę związał na dobre z Warszawą, gdzie przez wiele lat współpracował z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. W latach 1988-2007 był wykładowcą Europejskiej Akademii Sztuk na Wydziale Grafiki, ale wracał też do Płocka i okolic, by pokazywać swoje prace. Najbardziej rozpoznawalnym znakiem jego twórczości były unikalne znaczki pocztowe.

Mazowieckie. Nie żyje znany malarz i grafik

Nie żyje znany malarz i grafik Alojzy Balcerzak. Informację o jego śmierci podało Muzeum Mazowieckie. Urodził się 1 listopada 1930 r. we wsi Zdwórz pod Płockiem, ucząc się m.in. w Samorządowym Gimnazjum w Gąbinie. Swoje dorosłe życie związał jednak ze stolicą.

- W 1951 rozpoczyna studia na ASP w Warszawie, na Wydziale Malarstwa, w pracowni profesorów Stanisława Czajkowskiego i Kazimierza Tomorowicza. W 1954 przenosi się do Pracowni Ilustracji i Książki prowadzonej przez prof. Jana Marcina Szancera na Wydziale Grafiki i pod jego kierunkiem w 1957 uzyskuje dyplom. W latach 1957-1959 pogłębia znajomość warsztatu graficznego, studiując w pracowni drzeworytu kierowanej przez prof. Wacława Waśkowskiego - informuje Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Czytaj też: Quiz. Największe atrakcje turystyczne Mazowsza. Rozpoznasz je na zdjęciach?

Jego znaczki robiły furorę nawet za granicą

Z biegiem lat Alojzy Balcerzak daje się poznać jako autor unikalnych znaczków. W 1960 r. wykonuje projekt serii pięciu znaczków z okazji stulecia znaczka polskiego, a w 1969 r. zaprojektowany przez niego znaczek pocztowy zdobywa I nagrodę w konkursie na najlepszy znaczek roku. Dwa lata później zaczyna współpracę z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, która trwa do 1979 r. i owocuje 14 projektami dużych znaków graficznych. W międzyczasie artysta zdobywa coraz większe uznanie.

- W 1972 ukazuje się seria Turystyka – schroniska górskie – pięć znaczków przedstawiających schroniska położone na najbardziej uczęszczanych szlakach turystycznych Tatr. Znaczek Alojzego Balcerzaka z tej serii otrzymał złoty medal przyznany przez prezydenta Republiki Włoskiej na Międzynarodowej Wystawie Filatelistycznej w Asagio i został uznany za najpiękniejszy znaczek pocztowy 1972 roku związany z popularyzacją turystyki krajoznawczej - czytamy na stronie Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Czytaj też: Płock. Nie żyje dwóch mężczyzn! Trzeciego zabrał śmigłowiec LPR

Całe życie pamiętał Płocku i tu wracał

Artysta nie zapomina jednak o swoich korzeniach i regularnie powraca do Płocka i najbliższych okolic, by pokazywać swoje pracę na wernisażach, m.in. w 1964 Muzeum Mazowieckie w Płocku organizuje jego indywidualną wystawę grafiki. W tym samym roku wykonuje projekt katalogu i pełni funkcję komisarza wystawy „Płock i region płocki w grafice i rysunku” prezentowanej w Płocku, a następnie w Sierpcu, Płońsku i Gostyninie. Na wystawie tej zaprezentował trzy linoryty i trzy rysunki; otrzymał II nagrodę i zwyciężył w plebiscycie publiczności. Linoryt Wzgórze Tumskie uznano za najlepszą pracę pokazaną na wystawie". W 1998 r. to właśnie w placówce w Płocku odbyła się uroczystość, w czasie której zostaje odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz upowszechniania i rozwoju kultury. Alojzy Balcerzak był jednak znany daleko poza granicami Polski.

- Zaliczany jest do grona wybitnych grafików, o czym świadczą zrealizowane 143 projekty trzydziestu serii znaczków dla Ministerstwa Łączności. Za działalność na niwie grafiki użytkowej był wielokrotnie nagradzany. Odbył wiele podróży artystycznych, m.in. do USA, Francji, Meksyku, krajów skandynawskich, głównie Danii, oraz Niemiec, Belgii, Rosji, Włoch, Litwy, Węgier, Słowacji - informuje Muzeum Mazowieckie.

Alojzy Balcerzak zmarł 2 maja.

Czytaj też: Śmierć małej Hani w Przęsławicach. Cichy bohater w cieniu tragedii...

Wjeżdżały do Płocka przez 25 lat i zawsze tam był. Co się stało z "hollywoodzkim" symbolem miasta? [ZDJĘCIA]

Karol Karski wypoczywa nad jeziorem. Nie zgadniesz co sobie kupił

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki