Niepłodność problemem wielu par w Polsce
Problem niepłodności dotyka coraz więcej par w Polsce. Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, może dotyczyć nawet 10 do 15 proc. par, czyli około 1,5 miliona w naszym kraju. Szacuje się, że rocznie od 23 do 25 tysięcy par potrzebuje procedury zapłodnienia pozaustrojowego. To ogromna liczba, która pokazuje skalę problemu.
Mazowsze walczy o wyższą dzietność
Władze Mazowsza nie pozostają obojętne wobec problemu niskiej dzietności. Od 2019 roku realizowany jest program wsparcia leczenia niepłodności metodą in vitro. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik:
„Skala problemu jest duża, a my chcemy pomóc naszym mieszkańcom. In vitro to kosztowna procedura i nie wszystkich na nią stać, dlatego od 2019 r. wspieramy Mazowszan w spełnianiu marzenia o rodzicielstwie. Do tej pory przeznaczyliśmy na ten cel 19,5 mln zł, w tym roku będzie to 3,5 mln zł. Niestety, dane demograficzne w Polsce, ale też na Mazowszu nie napawają optymizmem. To olbrzymie wyzwanie dla nas wszystkich”.
Dane demograficzne są alarmujące. Wstępne szacunki GUS wskazują, że w 2024 roku liczba ludności w Polsce spadła do 37,5 miliona – to o 147 tysięcy mniej niż w 2023 roku. Podobna tendencja widoczna jest na Mazowszu, gdzie w 2023 roku urodziło się 44,9 tysiąca dzieci, podczas gdy w 2022 roku było to 50,2 tysiąca, a w 2021 roku – 54 tysiące.
Czytaj dalej pod materiałem wideo.

Program in vitro na Mazowszu w liczbach
Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego trwa od września 2019 roku i będzie realizowany do 30 listopada 2025 roku. Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, podkreśla skuteczność programu:
„Do końca 2024 r. do in vitro zakwalifikowano 4302 pary, przeprowadzono 3814 procedur zapłodnienia, a na świat przyszło już ponad 1000 maluszków. To pokazuje, jak duże jest zainteresowanie tym programem i jak bardzo jest on skuteczny”.
Na realizację programu zaplanowano ponad 23 miliony złotych.
Gdzie szukać pomocy? Lista klinik
Program in vitro realizowany jest w 11 klinikach, z czego 10 znajduje się w Warszawie, a jedna w Płocku (Gravida Sp. z o.o.), gdzie w czerwcu 2020 roku urodziło się pierwsze dziecko w ramach programu. Pary z Mazowsza mogą zgłaszać się do następujących klinik:
- Centrum Zdrowia Warszawa (Warszawa)
- Medi Partner (Warszawa)
- Gravida (Płock)
- Fertina (Warszawa)
- Salve Medica (Warszawa)
- Invicta (Warszawa)
- Provita (Warszawa)
- Przychodnia Lekarska „nOvum” (Warszawa)
- Centrum Bocian (Warszawa)
- FertiMedica Centrum Płodności (Warszawa)
- Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Warszawa)
Specjalne wyprawki dla noworodków z in vitro
To nie wszystko! Władze regionu przygotowały również specjalne wyprawki dla noworodków. Od połowy lipca 2024 roku każdy maluszek urodzony w marszałkowskich szpitalach otrzyma powitalny pakiet „Witaj na Mazowszu!”. W wyprawce znajdują się:
- wygodny kokon niemowlęcy,
- suchy termofor,
- zabawka sensoryczna,
- dwie pieluszki,
- kocyk,
- czapeczka,
- body.
Wszystkie produkty są atestowane i bezpieczne dla dziecka. Do tej pory rozdano już 5754 takie pakiety.