- Niestety nadal utrzymuje się niepokojąca sytuacja epidemiologiczna w szpitalach na terenie Mazowsza. Przez trzy kwartały w szpitalach wykonano ponad 83 tysiące badań i wykryto ponad 1600 przypadków zakażenia bakterią - mówi Joanna Narożniak. Bakteria może powodować sepsę lub groźne zapalenia, często nawet śmiertelne.
Zobacz też: Morderstwo na Woli: Są zarzuty i decyzja sądu
- Zdajemy sobie sprawę, że mamy do czynienia z coraz bardziej zwiększającym się problemem lekooporności bakterii na znane antybiotyki. To jest związane z tym, że my antybiotyków nadużywamy - tłumaczy Joanna Narożniak. - W wyniku nadużywania antybiotyków część bakterii nauczyła się bronić przed tego typu profilaktyką, to nie jest tylko problem Polski. W 2016 roku na terenie Unii Europejskiej zmarło 20 000 pacjentów - dodaje Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Polecany artykuł:
Warszawa, od momentu pojawienia się bakterii w naszym kraju, jest miejscem z największą liczbą przypadków jej wystąpienia. Ostatnio innego typu superbakterię wykryto także na Pomorzu, stwierdzono ją u ośmiu pacjentów. W ubiegłym roku, na Lubelszczyźnie, 14 osób zmarło w wyniku powikłań związanych z Klebsiella pneumoniae typu New Delhi.
Więcej w materiale Marcina Prockiego: