Meteoryt spadł na wieś pod Piasecznem. Wielki głaz przeraził mieszkańców

i

Autor: Wikipedia, Autorstwa Koefbac - Praca własna Zdjęcie zrobione na wystawie czasowej w Muzeum techniki w Warszawie 24.07.2010 Meteoryt spadł na wieś pod Piasecznem. Wielki głaz przeraził mieszkańców

Meteoryt spadł na wieś pod Piasecznem! Wielki głaz przeraził mieszkańców

2021-08-25 10:42

Tego mieszkańcy Baszkówki pod Piasecznem z pewnością się nie spodziewali. Upalne popołudnie na wsi przerwał głośny szum. Nagle mieszkańcy usłyszeli huk i zobaczyli, jak ziemia nie tak daleko nich wylatuje w górę. To wielki meteoryt ważący niemal 16 kg runą z nieba prosto w pole! Obecnie kosmiczny głaz przechowywany jest w Instytucie Geologicznym w Warszawie.

Meteoryt spadł na wieś pod Piasecznem!

Od tego historycznego wydarzenia minęło właśnie 27 lat. Dokładnie 25 sierpnia 1994 roku we wsi Baszkówka koło Głoskowa, w odległości 23 kilometrów od Warszawy, spadł z nieba wielki meteoryt. Było tuż przed godziną 16, gdy prace w polu przerwał świszczący szum. Dla mieszkańców małej wsi taki odgłos nie był niczym nowym. Zdążyli oni już przywyknąć do hałasu przelatujących samolotów, które lądują niedaleko na lotnisku Okęcie. Tym razem coś jednak wzbudziło ich niepokój.

Zobacz koniecznie: Porażająca wizja Jasnowidza Jackowskiego. Mówi o wojsku i truciźnie. O co chodzi?!

Meteoryt pod Piasecznem

Jak czytamy na stronie astro.uw.pl, pani Halina, mieszkanka Baszkówki, podnosząc głowę, zauważyła, jak dwieście metrów od niej ziemia wyleciała w górę. Kobieta natychmiast zawołała swojego szwagra Krzysztofa i jego syna. Mężczyźni poszli sprawdzić, co się wydarzyło. Gdy dotarli na miejsce, znaleźli w ziemi dół o średnicy 1,5 m, wokół którego utworzyły się kręgi. Największy z nich miał średnice wielkości 1,5 m. Co więcej, w dołku, na głębokości około 25 cm znajdował się jeszcze lekko ciepły kamień.

Mieszkańcy Baszkówki znaleźli meteoryt

Znaleziony przez mieszkańców Baszkówki meteoryt ma kształt kapelusza grzyba o średnicy 25-30 cm. grubości około 18 cm i wadze 15,5 kg. Powierzchnia kosmicznego kamienia pokryta jest skorupką. Bardziej wypukła strona okazu jest stożkowata, pokryta zastygłymi strużkami spływającego stopu (regmagliptami), rozchodzącymi się promieniście od wierzchołka ku krawędziom, które powstały w czasie przelotu meteorytu przez atmosferę ziemską. Co więcej, w miejscach pozbawionych skorupki widoczna jest ziarnista skała koloru szarooliwkowego z rdzawymi plamkami.

Przeczytaj także: Zima coraz bliżej! Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Prognozy szokują!

Meteoryt spod Piaseczna trafił do muzeum

Aktualnie meteoryt z Baszkówki znajduje się w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego przy ul. Rakowieckiej 4 w Warszawie. Ma on teraz nieco mniejszą masę. Wynosi ona około 15000 g. Została zachowana bardziej wypukła strona (stożkowa) meteorytu. Natomiast dolna część kosmicznego kamienia została odcięta do badań i dla kolekcjonerów. Co ciekawe, kopię słynnego meteorytu można oglądać w Muzeum Ziemi w Warszawie przy ul. Na Skarpie 20.

Tajemnicze zjawisko nad Warszawą! To ludzie perseidy z Red Bull Skydive Team

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają