Szokująca przesyłka z Kazachstanu. Zamiast obrazków były motyle
Funkcjonariusze Oddziału Celnego I Pocztowego z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (MUCS) przecierali oczy ze zdumienia, gdy sprawdzali przesyłkę nadaną w Kazachstanie. Paczka miała zawierać obrazki o wartości 200 KZH (tenge kazachski), czyli około 2 zł. Zamiast obrazków było jednak coś zupełnie innego i o wiele droższego - osiem kolorowych okazów spreparowanych motyli. Znalezione owady należą do rodziny paziowatych i podlegają ochronie CITES.
Jeden z ujawnionych w przesyłce motyli to niezwykle rzadki paź jamajski Papilio homerus, który jest krytycznie zagrożonym gatunkiem występującym wyłącznie w dwóch miejscach na Jamajce!
Liczebność populacji tego niezwykle barwnego motyla systematycznie spada m.in. ze względu na ogromną presję wywieraną przez kolekcjonerów. - Im rzadszy gatunek, tym jego czarnorynkowa wartość rośnie. Jeden okaz może kosztować nawet powyżej 6 000 USD - przekazała rzecznik Szefa Krajowej Administracji Skarbowej mł. asp. Justyna Pasieczyńska.
Jak dodała, wśród przemycanych okazów znalazły się też trzy motyle, które należą do tzw. motyli ptasioskrzydłych z rodzaju Ornithoptera spp - dwa samce i jedną samicę, występujące tylko na Wyspach Salomona.
Pazie ptasioskrzydłe swoją zwyczajową nazwę zawdzięczają wyjątkowo dużym skrzydłom, których rozpiętość może dochodzić nawet do 28 cm, a także charakterystycznemu lotowi, który upodabnia je do ptaków. One również są bardzo poszukiwane wśród kolekcjonerów.
Sroga kara dla przemytnika
- Do przesyłki z Kazachstanu nadawca nie dołączył wymaganych prawem dokumentów. W tym przypadku wraz ze zgłoszeniem celnym do odprawy, powinny zostać przedstawione oryginały zezwolenia importowego CITES oraz dokument CITES z kraju wywozu, odprawiony przez organy celne tego państwa - przekazała mł. asp. Justyna Pasieczyńska.
Przypomniała również, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy wyłącznie na podstawie wydanych zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów CITES i jest przestępstwem zagrożonym pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.