Gaszenie płonącego oleju wodą, zasłanianie przewodów wentylacyjnych czy przeciążanie instalacji elektrycznej może doprowadzić do pożaru. Taki tytuł ma również warszawski film edukacyjny, z którego uczniowie warszawskich szkół dowiedzą się jak postępować, aby nie doprowadzić do zagrożenia pożarowego.
W Warszawie co roku dochodzi do ponad 4000 pożarów, a blisko 1/3 z nich wybucha w domach i mieszkaniach. Wielu z nich można byłoby uniknąć, gdyby stosowano się do podstawowych zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jakich? O tym uczniowie warszawskich szkół podstawowych z klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych dowiedzą się z filmu „Pożar”.
Produkcja powstała, aby uświadomić uczniom, jak unikać zagrożeń oraz jak właściwie zachować się w sytuacji, gdy dojdzie do pożaru. W filmie zaprezentowano kilka przykładowych sytuacji, z którymi na co dzień stykamy się w domu – gotując, sprzątając czy używając kominka. Film zrealizował stołeczny ratusz we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy.
Film edukacyjny „Pożar” wraz z ramowym scenariuszem lekcji zostanie nieodpłatnie przekazany do stołecznych szkół, gdzie posłuży nauczycielom i wychowawcom do przeprowadzania zajęć o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym. Przywiązując szczególną wagę do lekcji związanych z bezpieczeństwem i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedstawicieli placówek oświatowych Warszawa od 2010 roku realizuje kolejne filmy edukacyjne z serii „Nie warto ryzykować!”. Do tej pory powstały produkcje: „Cyberprzemoc”, „Kradzież”, „Ryzykowny napój”, „Kibic”, „Przemoc w szkole”, „Jazda samochodem”, „Nad wodą”, „Wtargnięcie napastnika do szkoły”, „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji”, „Dopalacze, narkotyki” oraz „Pożar”.
Więcej: